Fortsæt til indhold

Forslåede mænd må vente længere på erstatning

Danske kvinder har længe fået større erstatning efter alvorlige arbejdsskader end mænd, selv om det er i direkte strid med EU-lovgivningen.

Erhverv
Kilde: Avisen.dk

Og som om det ikke var nok, så må flere mænd nu også vente på at få udbetalt de erstatninger, som de er blevet tilkendt af Arbejdsskadestyrelsen, skriver Avisen.dk.

Det fortæller advokat Mads Krøger Pramming, der har hjulpet blandt andre veteraner med at få erstatning for krigstraumer.

- Det, jeg hører, er, at Arbejdsskadestyrelsen arbejder på en løsning. Det er selvfølgelig fint, men det er urimeligt, at tilskadekomne ikke får udbetalt deres erstatninger, mens der bliver ryddet op. Det er det, der sker i øjeblikket, siger han til Avisen.dk.

I september slog EU-Domstolen fast, at offentlige myndigheder ikke må gøre forskel på mænd og kvinder, når størrelsen af en erstatning for tab af erhvervsevne skal beregnes.

Som Avisen.dk kunne fortælle onsdag, er det netop, hvad Arbejdsskadestyrelsen i Danmark ellers gjort, fordi kvinder i snit lever længere, og derfor forventes at blive længere på arbejdsmarkedet.

Men alt imens Beskæftigelsesministeriet har overvejet, hvordan Danmark skal reagere på dommen, har styrelsen stillet udbetalingen af erstatninger til flere mænd i bero.

Den længere ventetid falder ikke i god jord i Folketingets beskæftigelsesudvalg.

- Der er i forvejen for lang ventetid i sager om arbejdsskader. Derfor er det helt urimeligt, at de her mænd skal vente endnu længere, siger Joachim B. Olsen, der er beskæftigelsesordfører for Liberal Alliance til Avisen.dk.

Onsdag meldte beskæftigelsesminister Henrik Dam Kristensen (S) ud, at regeringen vil rette ind efter dommen fra marts og frem. Det er dog uvist, hvad der skal ske i de sager, der lige nu trækkes i langdrag.

Dansk Folkeparti sig over, at Arbejdsskadestyrelsen ikke bare udbetaler erstatningen og efterbetaler forskellen.

- Styrelsen kan jo bare udbetale erstatningen, og så kan den regulere efterfølgende, siger beskæftigelsesordfører Bent Bøgsted til Avisen.dk.

En frygt som beskæftigelsesministeren til dels bekræfter i et skriftligt svar til Avisen.dk.

- Hvilken konsekvens, dommen får for de sager, der allerede er afgjort, er Kammeradvokaten nu i samråd med Beskæftigelsesministeriet i gang med at undersøge, skriver Henrik Dam Kristensen.

Artiklens emner
Joachim B. Olsen
Henrik Dam Kristensen