Tysk udvalg presser på for at genforhandle Femern-forbindelsen
Budgetudvalget i det tyske parlament vil have den tyske transportminister til at genforhandle aftalen om Femern-forbindelsen med Danmark.
Det er ikke helt let at være transportminister Magnus Heunicke (S) for tiden. Hver gang han ser ud til at have afværget en krise om Femern-forbindelsen, opstår en ny.
Femern-forbindelsen har været omgærdet af kritik og usikkerhed, siden det i begyndelsen af året kom frem, at prisen på projektet ser ud til at blive væsentligt højere end først antaget. Siden er forbindelsen blevet udskudt mindst et år.
Nu presser en enigt tyskbudget udvalgt på for at genforhandle aftalen om Femern-forbindelsen.
Så sent som i torsdags sagde Magnus Heunicke ellers, at der i Tyskland er »entydig opbakning« til Femern-forbindelsen. Men allerede dagen efter, i fredags, opfordrede budgetudvalget i det tyske parlament Tysklands transportminister, Alexander Dobrindt, til at genforhandle aftalen om Femern-forbindelsen. Det skriver Ingeniøren.
Opfordringen kommer efter, at budgetudvalget, der har til opgave at se den tyske Bundestags økonomiske beslutninger efter, har set en rapport om Femern-forbindelsen.
Rapporten, der er lavet af den tyske rigsrevision, Bundesrechnungsho, er endnu ikke offentliggjort, men allerede tidligere i marts kom det frem, at rapport er stærkt kritisk over for Femern-forbindelsen af to grunde. Dels er de tyske udgifter til forbindelsen gået fra knap 6 mia. kr. til over 16,4 mia. kr., og dels lægger rigsrevisionen vægt på de mange borgerprotester, der er i Tyskland, mod forbindelsen.
Merudgifter på 10 mia. kr. for tyskerne er ifølge rapporten ikke engang det hele. Planlægningen af de tyske vej- og jernbaneforbindelser er nemlig ikke afsluttet endnu, så det kan blive endnu dyre.
Det er Magnus Heunickes tyske partikollega Bettina Hagedorn, der går forrest i at lægge pres på den tyske transportminister for en genforhandling. Bettina Hagedorn er stærkt kritisk over for Femern-forbindelsen. Hun kræver, at den tyske regering tjekker det økonomiske grundlag for Femern-forbindelsen og derefter beder om en genforhandling af forbindelsen med Danmark.
»Stemningen i Berlin er i dag en anden og væsentligt mere kritisk end ved vedtagelsen af Femern Bælt-forbindelsen i 2009. Den tyske regering har artikel 22, som gør genforhandling mulig trods den danske modstand,« siger hun i en pressemeddelelse.
Artikel 22 i aftalen, som Bettina Hagedorn henviser til, giver mulighed for, at parterne kan genforhandle aftalen, hvis der er væsentlige ændringer i projektets økonomi. Og netop det mener budgetudvalget, at der er efter at have læst rigsrevisionsrapport.
Budgetudvalgets krav om genforhandling er ikke Magnus Heunickes eneste problem med Femern-forbindelsen i øjeblikket. Han afventer blandt andet en miljøgodkendelse i delstaten Slesvig-Holsten, som der endnu ikke er sat tidspunkt på. Her er der 3.000 parter, der har gjort indsigelser, og de skal alle have svar, før miljøgodkendelsen kan blive lavet.
I Danmark er vi nået en hel del længere. Her har lovforslaget om Femern-forbindelsen allerede været til 1. behandling og skal efter planen til afstemning i slutningen af april.


