Fortsæt til indhold

Kähler klar til nyt vasehysteri: »Hypen har været en gave«

Kähler Design har efter sommerens hysteri om den berømte jubilæumsvase øget populariteten, fordoblet indtjeningen og ansat 20 nye medarbejdere.

Erhverv

Skuffede danskere i tusindvis, hidsige kommentarer på sociale medier, overpriser på Den Blå Avis og en dansk designervirksomhed, der blev nationalkendt.

Sommeren 2014 blev blandt andet kendt for et dansk massehysteri om en berømt designervase med messingstriber.

Kähler Designs jubilæumsvase kom i et begrænset antal og blev udsolgt på rekordtid.

I begyndelsen af denne uge blev en ny vaselancering sendt på markedet, og selvom de nye sølvstribede Kähler-vaser ikke er kommet i et begrænset oplag, er efterspørgslen fortsat massiv. Mange har allerede forudbestilt vasen.

Designervirksomheden har ifølge selskabets adm. direktør Jesper Holst Schmidt produceret "et overdrevet stort antal" svarende til flere hundredetusinde vaser.

Alligevel vil udbuddet af de tre nye sølvstribede vaser i begyndelsen af lanceringen ikke matche efterspørgslen på alle vasestørrelser.

»Vi har gjort, hvad vi kunne. Vi har ikke større kapacitet, end det vi har produceret,« siger Jesper Holst Schmidt.

Han er ikke i tvivl om, at sommerens "vase-hype" har haft stor indflydelse på virksomhedens popularitet.

»Hypen var en gave for os. 80 pct. af alle kvinder nu kender til Kähler Design, og det har gjort meget for salget,« siger han.

Overskuddet i 2014 lå på 24 mio. kr. før skat, mens salget og indtjeningen blev fordoblet. Målet er nu, at selskabet også kan få høj fart i eksporten, hvor Norge er det første store marked.

I løbet af det seneste år har virksomheden ansat 20 nye medarbejdere, så selskabet nu har 35 fastansatte medarbejdere.

Artiklens emner
Kähler Design