Onsdag afgøres Ryanair-sagen i Arbejdsretten
Der er flere mulige udfald i sagen om fagbevægelsens varslede blokade mod det irske luftfartsselskab Ryanair.
Onsdag klokken 14 bliver vi klogere på, om den danske model kan modstå presset fra det irske luftfartsselskab Ryanair.
Efter godt to ugers betænkningstid er de tre dommere, der skal tage stilling til, om Flyvebranchens Personale Union (FPU) må konflikte mod Ryanair, klar med en afgørelse i sagen.
Dermed vil fagbevægelsen få svar på, om man kan varsle aktioner rettet mod Ryanairs afgange fra Københavns Lufthavn.
Ud over et konfliktvarsel fra FPU kan Ryanair også forvente, at 3F, HK og Dansk Metal vil iværksætte sympatikonflikter, hvis sagen går deres vej.
Det vil blandt andet medføre, at det bliver svært at få tanket brændstof, håndteret bagage eller leveret mad til flyet.
Konflikten vil dog først kunne træde i kraft fem dage senere, og den vil derfor tidligst ramme morgenflyet til Dublin tirsdag i næste uge.
Der er dog også den mulighed, at retten giver Ryanair medhold i, at selskabets fly er at betragte som irsk territorium, og at irsk lov derfor bør gælde. I så fald vil en konflikt være ulovlig i henhold til en irsk højesteretskendelse.
Endelig er der et tredje scenarie, hvor sagen sendes videre til EU-Domstolen. Det sker, hvis retten vil have afgjort, om den fælleseuropæiske konfliktret vejer tungere end EU-traktaten om fri bevægelighed.
Det vil i givet fald betyde, at sagen først kan afgøres om nogle år, og i mellemtiden kan Ryanair fortsætte flyvningerne fra København, uden at fagbevægelsen lovligt kan forhindre det.
Fagbevægelsen fastholder dog, at man allerhelst bare vil have lov til at forhandle en overenskomst på plads med Ryanair.
Luftfartsselskabet hævder dog, at man allerede har forhandlet en overenskomst på plads med de ansatte og ikke er interesseret i fagbevægelsens indblanding.
Ryanair har aldrig tidligere tegnet overenskomst med noget fagforbund, og selskabet har truet med at lukke sin base i København, hvis det kommer til konflikt.
Ryanair begyndte allerede at flyve fra Billund i 2006. 18. marts i år fløj selskabet første gang fra København til Dublin, og selskabet flyver lige nu desuden til Milano, Warszawa og London.


