Ny trend: Humanister i erhvervslivet vinder frem
Bl.a. Lego har haft stor nytte af humanister, som der bliver uddannet stadig færre af.
Samtidig med at universiteterne efter sommerferien kommer til at uddanne færre humanister, er der stigende efterspørgsel på medarbejdere med humanistiske kompetencer i det private erhvervsliv. Det skriver Dagbladet Information.
Når nye studerende til september træder ind på landets universiteter, er der færre, der begynder på en humanistisk uddannelse.
Det sker som et led i den tidligere regerings dimensioneringsplan om at »uddanne til arbejdsmarked«, og som frem mod 2018 vil uddanne 30 procent færre på de humanistiske uddannelser.
I mange år har det lydt, at mens universiteterne pumper humanister ud, brøler erhvervslivet på ingeniører. Men samtidig med at universiteterne efter sommerferien kommer til at uddanne færre humanister, er der flere og flere i erhvervslivet, som efterspørger medarbejdere med humanistiske kompetencer.
På Københavns Universitet viser de seneste tal fra 2014, at op imod halvdelen fra fem humanistiske årgange i 2012 blev ansat i den private sektor
Og meget tyder på, at humaniora er den nye hype i erhvervslivet.
I en ny bog, Et glimt af klarhed, beskriver Mikkel B. Rasmussen og Christian Madsbjerg, hvordan de har brugt humanistiske metoder til at skabe resultater i erhvervslivet. Det skriver Dagbladet Information.
Ifølge Mikkel B. Rasmussen og Christian Madsbjerg kan man ved at studere menneskers adfærd nemlig hjælpe virksomheder til at videreudvikle deres produkter og på den måde skabe vækst.
I bogen gennemgår de to forfattere blandt andet, hvordan antropologer har rådgivet Lego. Ved at besøge børns hjem, lave fotodagbøger, interviewe forældre og bedsteforældre og studere børnenes leg har Lego udviklet en forretningsstrategi, der har hjulpet den store legetøjsvirksomhed ud af en identitetskrise.
Den nye viden, som antropologerne havde indsamlet for Lego, fik ledelsen til at se helt anderledes på deres produkter.
»Analysen gjorde det muligt for os at beslutte, hvem vi ønskede at nå ud til. Den beslutning blev til mantraet: Vi skal til at lave Lego til dem, der holder af Lego, fordi det er Lego,« fortæller Paal Smith-Meyer, der er leder af Legos forretningsgruppe, i bogen.

