Fortsæt til indhold

Møbelboss: Kollektionsændring ramte plet

Det er et sandt pletskud med sidste års kollektionsændring, der præger møbelkæden Boconcepts flotte regnskab for årets første kvartal.

Erhverv
/ritzau/FINANS

Det fortæller selskabets administrerende direktør, Torben Paulin, til Ritzau Finans.

- Sidste år gjorde vi det, at vi 1. september lavede den hidtil største ændring af vores kollektion, hvor vi skiftede mere end 60 pct. af vores kollektion. Og det har bare vist sig at ramme fuldstændig rigtigt. er har vi læst markedet rigtig og ramt plet med designet, siger direktøren.

Han fortæller, at som en sidegevinst har selskabet i dets første kvartal også været hjulpet på vej af valutakursændringer, som har bidraget med en omsætningsstigning på 8 pct. Samlet steg omsætningen i kvartalet med knap 15 pct. fra samme periode året før til 306,9 mio. kr., mens driftsresultatet vendte til et plus på 29,4 mio. kr. fra et underskud på 5,6 mio. kr.

Trods den store fremgang fastholder koncernen forventningerne til hele året om en omsætningsvækst på cirka 2 pct. og EBIT-margin i niveauet 4 pct.

- Det er fordi det kun er første kvartals regnskab. En af de andre grunde er valuta, som der også er en vis usikkerhed med. En del af det gode resultat skyldes også, at vi har solgt en butik i London, og det kommer jo ikke igen i de andre kvartaler, siger Torben Paulin og fortsætter:

- Det er de faktuelt matematiske ting. Så er den mere usikre side, at vi sidste år på det her tidspunkt kom med mange nyheder, hvor vi i år har færre nyheder. Og det skal vi lige se, om markedet forstår, at nyhederne fra sidste år lever videre, og at vi ikke får et dyk her, siger topchefen.

Boconcept leverede i første kvartal af 2015/16 en omsætning i Kina på 23 mio. kr. mod 15 mio. kr. i første kvartal sidste år. Det fremgår af regnskabet, at omsætningen var drevet af højere same-store-sales og flere nye butikker.

Tilsyneladende har den kinesiske markedsuro endnu ikke påvirket det danske selskab.

- Situationen lige nu er god. Den uro og det, vi læser om i de danske medier, kan vi simpelthen ikke mærke på salget i butikkerne, siger Torben Paulin, der dog holder et skarpt øje med den kinesiske udvikling.

- At sige, at jeg er bekymret, er måske et lidt for stærkt ord, men jeg er meget opmærksom på situationen og følger den tæt. Jeg tror, at der er en god risiko for, at vi kommer til at mærke det, for der er altid en vis forsinkelse på salgstallene, siger han.

Når snakken falder på, hvad der skal fastholde de gode takter, peger direktøren på fornyelse.

- Vi har nogle flere nyheder allerede igen 1. november og i starten af det nye år. Sidste år lavede vi en online viral kampagne med Mads Mikkelsen, og det har været meget succesfuldt. Så vi fortsætter stilen med at bruge en kendt person, og bruger det til at fortælle den gode historie om os, siger Torben Paulin.

Artiklens emner
Boconcept