Stor dansk telefusion lagt i graven
Telenor og TeliaSonera har trukket ansøgning om en fusion af deres danske virksomheder tilbage.
Det har ikke været muligt at nå frem til en aftale med EU-Kommissionen.
Derfor må teleselskaberne Telenor og Teliasonera lægge en stort anlagt fusion af selskabernes danske virksomheder i graven. Det fremgår af en meddelelse fra selskaberne, der har undergået lange forhandlinger med EU.
»Fra starten har vi været tydelige på behovet for at øge investeringsniveauet i Danmark. I vores perspektiv ville etableringen af en markedsaktør med størrelse og kapacitet til at konkurrere og investere sikre både privat- og erhvervskunderne betydelig bedre kvalitet, hastighed og dækning,« siger Robert Andersson, koncerndirektør og europachef i TeliaSonera.
Telenor og Teliasonera indgik i december i fjor en aftale om at slå selskaberne i Danmark sammen. Det skete blandt andet for at styrke muligheden for at konkurrere med markedsledende TDC.
Det fusionerede selskab ville have skabt en mobil operatør med betydelig muskelmasse til at investere i både netværk og teknologi.
Men ifølge teleselskaberne er man altså nu nået til et punkt, hvor det ikke er muligt at opnå en godkendelse af sammenlægningen.
Selskaberne har tidligere forsøgt at frasælge en del af aktiviteterne i Danmark for at imødekomme EU-Kommissionen. Blandt andet har det været på tale at sælge lavprisselskabet Bibob fra, ligesom man talte om, at op mod 40 pct. af det fælles netværk skulle sælges fra.
Det ville lukke op for en ny spiller på det danske marked til gavn for konkurrencen. Men det har altså ikke været tilstrækkeligt til at tilfredsstille konkurrencekontoret i kommissionen, der har danske Margrethe Vestager i spidsen.
»For at varetage begge selskabers interesse var det nødvendigt at handle nu. Telenor og Telia vil fortsætte med at konkurrere og levere produkter og services i det danske marked gennem vores oprindelige respektive fuldt operative selskaber,« siger Kjell-Morten Johnsen, koncerndirektør og europachef i Telenor.
Selskaberne lader i meddelelsen vide, at de fortsætter med at "vurdere strategiske muligheder i det danske marked."


