Fortsæt til indhold

Vil du sælge til Tyskland, så tal tysk

For virksomheder i Region Syddanmark er det tyske eksportmarked i nærheden og et oplagt sted at forsøge sig. Men det er næsten et krav, at man taler tysk – også selvom det bare er gebrokkent skoletysk.

I Bayern i Sydtyskland holder både Volkswagen og Mercedes til sammen med et væld af andre tyske industrigiganter. Men mange danske eksportvirksomheder når ikke længere end til Slesvig-Holstein.
Erhverv

Lige syd for lille Danmark ligger landet, som er blevet Europas økonomiske lokomotiv: Tyskland med 80 millioner indbyggere. For virksomheder i det sydlige Danmark er det derfor naturligt at vende blikket mod syd i jagten på eksportmarkeder, men skal man have succes, er det næsten en nødvendighed at kunne begå sig på tysk, lyder erfaringen.

»Du kommer…

Artiklens emner
Finans Explorer