Fortsæt til indhold

Dansk modeindustri klæder mange flere på ude i verden

Eksporten af tøj stiger hastigt i år og samtidig vokser modebranchen samlet. Det stilller nye krav til mange af sektorens virksomheder om en mere professionel strategi på de udenlandske markeder.

Erhverv

»Som dansk modevirksomhed er det nødvendigt at komme ud i verden for at vokse. Men vi skal blive endnu bedre til det. «

Ordene kommer fra Jacob Fisker, som er adm. direktør for modehuset Minimum A/S. Det er en af vækstvirksomhederne i den danske tøjbranche. Selskabet har fået høj fart i salget af modetøj de seneste år - trukket af eksporten som nu udgør 80 pct. af omsætningen.

Netop salget til udlandet er også motor for hele den hjemlige tøjindustri, som efter fremgang de seneste år melder om nye rekorder i salget til udlandet. Det første halvår af 2015 er eksporten af beklædning gået frem med hele 10 pct. sammenlignet med tilsvarende periode året før.

I 2014 nåede den samlede tøjeksport på tæt ved 25 mia. kr. – det højeste niveau nogensinde.

»Vi forventer, at eksporten også vil være steget pænt, når hele 2015 gøres op. Det er for tidligt at spå om, hvor stor den samlede stigning vil være. Men det ser bestemt meget positivt ud med fremgang på både store og mindre markeder,« siger international chef Michael Hillmose i Dansk Mode & Textil.

Selvom vi er vokset pænt de seneste år – er vi ikke blevet gode nok til at få tilstrækkeligt ud af det.
Jakob Fisker, adm. direktør, Minimum A/S.

For den samlede danske tøjbranche er Tyskland det suverænt største eksportmarked, og salget til landet syd for grænsen voksede også med 15 pct. i første halvår. Samtidig er der vækst til en række andre markeder – og eksempelvis har Storbritannien nu overhalet Finland som det femtestørste marked med en vækst på hele 24 pct. de første seks måneder af 2015.

Både statistikker fra brancheorganisationen og en ny analyse, som Dansk Aktie Analyse har lavet for Finans, viser samtidig, at der generelt er bedre tider i den samlede, danske modebranche.

Dansk Aktie Analyse har netop vurderet de 50 største selskaber inden for mode – tøj, sko og smykker. Analyse baseret på de seneste offentliggjorte regnskaber viser, at den samlede omsætning for de 50 selskaber er vokset med 9 pct. til 59 mia. kr.

Både bruttofortjenesten og den primære drift er også steget. Hele 45 af de 40 analyserede virksomheder havde det seneste regnskabsår positivt resultat i den primære drift.

»Vi har haft tre år med konstant vækst og mere solide resultater for den samlede tøjindustri. Der faldt end del fra under og lige efter finanskrisen, men de, som er tilbage, virker bedre rustede,« mener Michael Hillmose.

Dansk Mode & Textil vurderer, at der er 600 danske selskaber inden for afsætning af modetøj. Bestsellser-koncernen er den suverænt største efterfulgt af bl.a. DK Company og IC Group. Men samtidig er der en lang række mindre og mellemstore selskaber.

Adm. direktør Jacob Fisker i modeselskabet Minimum A/S

Et af dem er Minimum A/S med hovedsæde i Aarhus. Virksomheden begyndte i 1997 som en modebutik men udviklede sig hurtigt med egne kollektioner af tøj til mænd og kvinder. Selskabet har i dag afsætning til markeder rundt om på hele kloden.

For Minimum er bl.a. Tyskland og Benelux-landene, Holland og Belgien, blandt de store markeder. Ambitionen er at udvikle salget i de lande endnu mere.

»Strategien hos os lyder "going global local" - altså satse globalt lokalt. Så vi skal være bedre til at kende det spil, som gælder i de enkelte lande. Vi skal dybt i markederne, og det er vi endnu ikke dygtige nok til. Men det er nøglen til fortsat vækst. Vi kigger på, om vi eksempelvis vi skal være det billigere mærke i den dyrere butik, eller den yngre i en mere voksen butik. Den bevidsthed er afgørende for, om vi performer som brand,« mener Jacob Fisker.

De store flagskibe i moden har uden tvivl et stort vækstpotentiale i de globale markeder.
Henrik Spandet-Møller, modeekspert.

Minimum-direktøren peger på, at som producent i et mindre marked er det nødvendigt at komme ud over grænserne.

»Tilgangen er, at vi har brug for at være ude i verden. Med et beskedent hjemmemarked er vi nødt til at sno os og være fleksible,« siger Jacob Fisker.

Danske Minimum sælger tøj til kunder på en lang række markeder.

Minimum offentliggør ikke tal for omsætningen, men til gengæld viser regnskabet for det seneste år, 2014, at bruttofortjenesten steg med 8 mio. kr. til 50 mio. Resultatet før skat voksede til 21 mio. kr. - 8 mio. mere end året før.

Ifølge adm. direktør Jacob Fisker har virksomheden med 70 ansatte netop nu stort fokus på at udrulle den nye strategi.

»Selvom vi er vokset pænt de seneste år – er vi ikke blevet gode nok til at få tilstrækkeligt ud af det. Vi performer ikke godt nok. Derfor gearer op i organisationen, så vi får tungere og mere kompetente folk ind på en række poster. Vi kommer fra at være en lille kompleks virksomhed til at skulle satse mere på specialisering. Derfor må vi organiseres bedre,« siger Jacob Fisker.

Netop en mere strategisk satsning fra alle led i branchen vil kunne skabe gevinst - ifølge modeekspert Henrik Spandet-Møller, som står bag konsulenthuset Spandet And Partners og samtidig er adm. direktør i Biger Christensen International.

»Det er stærkt, at modebranchen med en stor milliardeksport har et internationalt fokus og at væksten hentes på udenlandske markeder, men med øget internationalisering følger intensiveret konkurrence og dermed et større behov for professionalisering,« mener Henrik Spandet-Møller.

Minimum A/S laver tøj til både herrer og kvinder.

Han peger på, at netop en stor del af branchens omsætning ligger hos få virksomheder. Henrik Spandet-Møller, som også er bestyrelsesmedlem i brancheorganisationen Wear, siger:

»De store flagskibe i moden har uden tvivl et stort vækstpotentiale i de globale markeder, men i en branche, der er så dynamisk og står over for en række ret fundamentale udfordringer, er fremtidig succes og eksport afhængig af konstant fornyelse og en bredere forankring. Det kræver nytænkning af design, men i endnu højere grad af de forretningsmodeller, som branchen traditionelt har baseret sig på.«

Vi har haft tre år med konstant vækst og mere solide resultater for den samlede tøjindustri.
Michael Hillmose, international chef, Dansk Mode & Textil.

Netop derfor er Henrik Spandet-Møller med i arbejdet omkring en ny uddannelse, som Copenhagen Business School (CBS) netop har udbudt i et nyt fag kaldet ”Fashion Entrepreneurship and Business Development”. Det skal ruste studerende til at agere i modebranchen og kombinere teoretisk baseret, faglige viden med de udfordringer som modefirmaer står overfor. Lige fra bl.a. international ekspansion og finansiering til sourcing og forhandlersamarbejde.

Artiklens emner
Dansk Aktie Analyse
Minimum A/S