Fortsæt til indhold

A&O Johansen øger salg og overskud efter køb af internetportal

Opkøbet af internetvirksomheden Billig VVS og en øget markedsandel på det danske marked har løftet omsætningen og indtjeningen hos byggevaregrossisten A&O Johansen.

Erhverv
Ritzau Finans

A & O Johansen løftede i månederne juli, august og september omsætningen til 683,1 mio. kr. fra 569,5 mio. kr. i samme periode året før.

Det skal ses i lyset af opkøbet af Billig VVS, som byggevaregrossisten betalte for 240 mio. kr. for, og som blev endeligt gennemført i august. Derudover har selskabet vundet markedsandele på det danske marked.

Ser man på indtjeningen, steg bruttoresultatet med knap 20 mio. kr. til 183,7 mio. kr. Det blev vekslet til et overskud før skat på 33 mio. kr., hvilket var lidt over 2 mio. kr. højere end i samme periode året før.

Udviklingen i tredje kvartal har ikke givet A&O Johansen anledning til at justere forventningerne til årets overskud. Selskabet regner fortsat med et overskud på 115 mio. kr. før skat.

Efter de første ni måneder af året har selskabet haft et overskud før skat på 77,5 mio. kr.

Selskabet ser fortsat et presset marked, hvor udsigterne for dansk økonomi ikke er blevet forbedret i anden halvdel af året.

- De nationaløkonomiske nøgletal for Danmark er i andet halvår 2015 bremset op i forhold til den positive tendens, der var i første halvår af 2015. Konkurrencen i markedet er fortsat skærpet med heraf følgende pressede bruttomarginer, skriver selskabet i regnskabet.

Tal fra A&O Johansens regnskab for tredje kvartal 2015:

Mio. kr.3. kvartal 20153. kvartal 2014
Nettoomsætning683,1569,5
EBIT3431,6
Resultat før skat3330,9
Nettoresultat25,323,4
Artiklens emner
BilligVVS
Brdr. A. & O. Johansen