Danske investorer flygter fra brandvarme investeringer på Strøget
Siden sommeren 2013 har udlændinge købt strøgejendomme i København for syv gange så mange penge som danske investorer. Det er blevet for dyrt, lyder det fra bl.a. ATP og Jeudan.
Mens udenlandske ejendomsinvestorer køber aggressivt op af butiksejendomme på Strøget i København, har fremtrædende danske ejendomsinvestorer i vidt omfang trukket sig fra priseksplosionen på landets mest populære shopping-gader.
Det gælder blandt andre landets største børsnoterede ejendomsinvestor Jeudan og store pensionskasser som ATP og PKA, der alle har solgt ud af deres ejendomme på Strøget.
»Vi vil ikke være med på de priser, der bliver betalt for strøgejendomme i øjeblikket. Det kan vi ikke se en fornuftig langsigtet investering i. Men der må ligge en forretningsmodel for de nye købere, som kan gøre det til en god investering for dem,« siger Michael Nielsen, adm. direktør i ATP Ejendomme, der sidste år solgte ejendomme på Strøget for 454 mio. kr.
Ifølge Finans’ kortlægning af ejendomshandler på Strøget, har udenlandske investorer her investeret syv gange så meget som de danske inden for de seneste to år.
Jeudan har i årevis ejet ejendomme for et trecifret millionbeløb på Københavns forbundne gågader, men nu er det slut. Direktør Per Hallgren har svært ved at forstå, hvad udlændingene foretager sig.
Vi har trukket os helt ud. Ejendomspriserne og lejeniveauet er steget så meget, at vi ikke finder området interessant.Per Hallgren, adm. direktør i Jeudan
»Vi har trukket os helt ud. Ejendomspriserne og lejeniveauet er steget så meget, at vi ikke finder området interessant. Det er bemærkelsesværdigt, at udenlandske fonde tager hertil og køber op på et marked, som de i hvert fald i udgangspunktet ikke kender, og så vælger de det absolut dyreste område,« siger Per Hallgren, adm. direktør i Jeudan.
Professor Jesper Rangvid, der stod bag den store kortlægning af årsagerne til finanskrisen, den såkaldte Rangvid-rapport, ser det som et faresignal, når de danske investorer forlader markedet. Især fordi pensionskasserne i øjeblikket jagter alternative investeringer herunder ejendomme som erstatning for obligationernes dårlige afkast.
»Det opsigtsvækkende er, at de danske pensionsselskaber står af i forhold til ejendommene på Strøget. Det er en type investering, de som udgangspunkt burde være interesseret i givet bevægelsen mod alternative investeringer, men de finder det åbenbart for dyrt,« siger Jesper Rangvid.
Infografik: Pris-eksplosion på Strøget:
En af de mest aktive udenlandske investorer er den tyske ejendomsfond Patrizia, hvor den nordiske direktør Rikke Lykke bestemt ikke er bekymret for de stigende priser.
»Lige nu giver obligationer ikke ret meget. Når investorerne så ser på det danske ejendomsmarked, er det ret interessant,« siger Rikke Lykke.



