Fortsæt til indhold

200.000 husstande mister Discovery-kanaler

Det lykkedes ikke for Discovery Networks og tv-distributøren Canal Digital at nå til enighed. Derfor er der nu sort skærm på Discoverys kanaler i 200.000 danske husstande.

Erhverv
THOMAS NYGAARD MADSEN, Mediawatch

Trods langstrakte forhandlinger er der ikke landet en ny aftale mellem Discovery Networks og Canal Digital. Det oplyser Discovery Networks i en pressemeddelelse.

Den hidtidige aftale udløb ved midnat, og det betyder, at der nu er sort skærm på Discoverys kanaler for 200.000 danske husstande. Det drejer sig dels om Canal Digital-kunder, dels om parabolkunder hos Viasat, der køber fire Discovery-kanaler gennem Canal Digital, dels om en række antenneforeninger, der modtager deres signal fra Canal Digital.

”På tv-seernes vegne er jeg ærgerlig over, at det ikke er lykkedes at indgå en ny aftale. Særligt nu hvor vi går et forår i møde med eksklusive Premier League-kampe, FC Midtjyllands Europa League-kampe mod Manchester United for slet ikke at tale om vores premierer den kommende uge på Janus og Skyggedanmark og vores helt nye crime show Stationen,” siger Christian Kemp, adm. direktør hos Discovery Networks Denmark, i pressemeddelelsen.

Tidligere har det været udmeldt, at 220.000 husstande vil blive ramt. Det er nu nedjusteret til 200.000, fordi nogle antenneforeninger, som ellers ville være blevet ramt, i løbet af den forgangne uge har sikret sig alternative løsninger til at modtage Discoverys kanaler.

For Canal Digitals kunder betyder det, at kanalerne Kanal, 4, Kanal 5, 6’eren, Canal 9, Eurosport 1, Eurosport Danmark, Discovery Channel, ID -Investigation Discovery, Discovery Science, Discovery World, Discovery Showcase HD, TLC og Animal Planet nu viser sort skærm.

For de berørte Viasat-kunder er der tale om Kanal 4, Kanal 5, 6’eren og Canal 9, oplyste Viasat i sidste uge til MediaWatch.

”Jeg kan sagtens forstå, at det kan og vil lede til frustration hos Canal Digitals kunder, som gerne vil se vores kanaler. Vi håber derfor meget, at vi snart kan nå til en god aftale. En aftale, som tager højde for, at Discoverys kanaler vokser i popularitet efterhånden som vi investerer i bedre indhold og sportsrettigheder som Premier League”, siger Christian Kemp i pressemeddelelsen.

Også Canal Digital ærgrer sig over situationen.

“Dette er en trist dag. Vi beklager på det stærkeste, at vores kunder i øjeblikket mangler Kanal 5 og de øvrige Discovery-kanaler. Vi er meget skuffede over, at den amerikanske mediekoncern vælger at tage et så drastisk skridt, selv om de allerede i torsdags varslede, at de var villige til at gå så langt. Vi arbejder fortsat hårdt på, at få kanalerne tilbage så hurtigt som muligt,” siger Jarl Söderman, adm. direktør hos Canal Digital Danmark, i en pressemeddelelse.

Forhandlingerne angår hele Norden, og derfor bliver Canal Digital-kunder i Norge og Sverige også ramt. Særligt i Norge sidder tv-distributøreren på en stor del af markedet, og det norske medie Kampanje skriver, at 2,8 mio. nordmænd må vinke farvel til Discovery-kanalerne.

Fredag meldte Harald Strømme, som er direktør for den norske del af Discovery Networks, sig på banen med en bredside mod Canal Digital. Ifølge direktøren beder Discovery kun om en mindre prisstigning i forhold til den nu udløbne aftale. Helt præcist skulle det dreje sig om en stigning pr. kunde pr. år svarende til prisen på en kop kaffe.

Det skød Telenor imidlertid i jorden og mente, at der måtte være tale om den dyreste kop kaffe i Norges historie.

I Discoverys pressemeddelelse, der annoncerer de mislykkede forhandlinger, lægger tv-selskabet ikke skjul på, at det ifølge Discovery er Canal Digitals ejer, Telenor, der bærer meget af skylden for, at forhandlingerne er endt uden resultat.

“Efter langstrakte forhandlinger har Discovery Networks ikke modtaget noget bud fra Canal Digitals ejer, Telenor, de seneste to uger. Det seneste tilbud var identisk med den pris, som parterne aftalte for fem år siden. Dette til trods for at Discovery Networks har investeret massivt i indhold i denne periode,” skriver Discovery i pressemeddelelsen.

På sin side mener Canal Digital, at Discovery har ageret urimeligt i forhandlingerne.

“I de sidste måneder har vi forhandlet med Discoverys internationale ledelse for at komme til enighed om en ny aftale. Vi har strakt os meget langt i vores tilbud, specielt for de lokalt producerede tv-kanaler, som betyder mest for vores kunder. Discovery har imidlertid fremsat helt urimelige krav om prisstigninger på flere hundrede millioner kroner for det nordiske marked for blandt andet at dække deres dyre køb af forskellige sportsrettigheder det sidste år, langt ud over det vi mener, kanalerne samlet set er værd for vores kunder,” siger Jarl Söderman fra Canal Digital Danmark i pressemeddelelsen.

Artiklens emner
Viasat
Canal Digital