Tobaks-topchef er fint tilfreds trods rolig børsdebut
Adm. direktør Niels Frederiksen fra Scandinavian Tobacco Group mener, at aktiekursen er »fornuftig«. Han havde dog håbet på et mere stabilt marked.
Den danske tobaksproducent Scandinavian Tobacco Group har onsdag morgen fået sin debut på fondsbørsen.
Aktien har stort set ikke rykket sig ud af stedet siden de 100 kr. per aktie, den åbnede i. For topchef Niels Frederiksen er åbningen dog godkendt.
»Det er gået godt. Vi er kommet i gang, og det er rigtig dejligt,« siger Niels Frederiksen i et interview.
Set i forhold til den interesse, I har givet udtryk for, at I har oplevet, hvad havde du da af forventninger?
»Egentlig havde jeg ikke de store forventninger. Vi har glædet os over den investorinteresse, der har været, men det har også været relativt tydeligt, at den rigtige kurs var 100. Det bekræftes måske også af de første handler. Så det er meget forventeligt.«
Undervejs i processen med børsnoteringen har der været en del tale om timingen set i forhold til uro på markederne. Hvordan har de seneste dage været for jer?
»Det er klart, at vi hellere ville have haft stabilitet på markedet. Det gør altid en børsnotering nemmere, og vi har da også diskuteret, hvad det har betydet og ikke betydet. Men i virkeligheden kan man sige, at i en proces som denne danner der sig stille og roligt et billede af, hvor aktien skal ligge prismæssigt. Det er i sidste ende aktionærerne, som skal tage stilling til, om de synes, det er tilfredsstillende eller ej. Det har de valgt at gøre her. Vi synes også som ledelse, at prisen er rigtigt fornuftig og et godt udgangspunkt for den videre drift.«
Hvad er dit indtryk af de nye aktionærer, I har fået i selskabet?
»Vi har fået en rigtig stærk base af institutionelle investorer fra både Skandinavien, Danmark, England og USA, og så har vi fået over 10.000 private investorer. På den måde har vi fået en fin balance mellem de institutionelle og de private.«
Scandinavian Tobacco Group offentliggjorde prospekt i slutningen af januar. Allerede dengang slog selskabet fast, at prisen på en aktie ville komme til at ligge mellem 93 og 110 kr. Tirsdag slog selskabet så fast, at startkursen skulle være 100 kr. per aktie. Det synes aktionærerne indtil videre enige i.
