Fortsæt til indhold

Dansk milliardær har fået styr på Imerco og vil nu indtage Sverige

Danmarks største isenkræmmerkæde, Imerco, viser tænder. Nyt millionoverskud skal bruges på at ekspandere i udlandet.

Imerco er et datterselskab i M. Goldschmidt Holding-koncernen, som milliardæren Mikael Goldsmidt står bag.
Erhverv

Erhvervsmilliardæren Mikael Goldsmidt kan for andet år i træk glæde sig over solid fremgang i sin isenkræmmerkæde Imerco.

I det forgangne år steg både omsætning og indtjening i den danske butikskæde, der siden finanskrisen har kæmpet hårdt for at komme på rette fode. Imerco omsatte for knap 1,1 mia. kr. i 2015 og fik et driftsresultat på 83 mio. kr., viser selskabets årsregnskab, der netop er blevet fremlagt.

Resultatet før skat blev på 50 mio. kr. Det er en forbedring på 76 mio. kr. over de seneste to år.

Ifølge adm. direktør Frederik Brønnum har Imerco løbende tilpasset sin forretning for at øge bruttoavancen og reducere omkostningerne. Samtidig er der investeret »massivt« i it og butikker.

»I efteråret åbnede Imerco en svensk webshop, og vi overvejer også at åbne fysiske butikker i første omgang i Sverige,« siger Imerco-direktøren.

Det solide overskud i Imerco-kæden står i skærende kontrast til situationen lige efter finanskrisen, da Imerco, som så mange andre detailkæder, kæmpede for livet.

Mikael Goldsmidt, der blev forgyldt efter milliardsalget af livsværket Atlas i 2006, brugte en del af sin store formue på at købe Imerco, kort før finanskrisen satte ind. Efterfølgende blev han tvunget til at skyde et trecifret millionbeløb i kæden for at holde bankerne fra døren.

I dag har egenkapitalen i Imerco rundet 800 mio. kr. Salget af varer inden for køkken og bord vokser, og fundamentet er lagt til yderligere vækst i omsætning og indtjening de kommende år, mener direktør Frederik Brønnum.

»Imerco vil fortsat styrke og udbygge sin position på det danske marked. Det vil ske ved investeringer i nye butikker, investeringer i optimering af det eksisterende butiksnet, i egne varer, og i teknologi, herunder Imercos onlineaktiviteter og kundeklubben Imerco+,« siger han.

Artiklens emner
Imerco
Mikael Goldschmidt