Fortsæt til indhold

Tuborgfondet skifter Grøn Tuborg ud med en Rød

Det etablerede kulturliv, som i forvejen er på Finansloven, vil få færre penge fra Tuborgfondet i fremtiden. I stedet vil en større del af donationerne gå til de mange frivillige organisationers arbejde inden for kultur, sport, socialt arbejde og foreningsliv bredt.

Tuborgfondets nye røde logo skal symbolisere passion og begejstring. Og afløser den den tidligere traditionelle grønne Tuborg-farve.
Erhverv

»Du Perikles - Ka' du sige mig - hvornaar smager en Tuborg bedst? Hvergang!«

Lige som hos Storm P's Perikles har danskernes foretrukne øl gennem mange år været en Tuborg. En mindre del af overskuddet er via Tuborgfondet (oprettet i 1931) blevet kanaliseret tilbage til foreninger og frivillige. De såkaldte ildsjæle.

Vi kan helt klart mærke, at det er blevet færre offentlige midler til det frivillige arbejde. Vi bliver nærmest bestormet af ansøgninger
Anne-Marie Skov, direktør i Tuborgfondet

Men nu har Tuborgfondet fået en overhaling,…

Artiklens emner
Carlsberg
Tuborg