Se de historiske billeder: Fona er fortid efter 90 år
Ny ejer tager livet af det hæderkronede Fona-navn.
90 års dansk elektronikhistorie er slut.
Mandag blev butikskæden Fona opkøbt af den norske elektronikkoncern Elkjøp Nordic, der også ejer Elgiganten. Den nye ejer viderefører 10 butikker, men lægger Fona-navnet i graven.
Således meddeler Elkjøp Nordic, at de overlevende Fona-butikker omdannes til Elgiganten inden for et års tid. Dermed er Fona officielt et overstået kapitel i Danmark.
Historien om Fona gemmer på talrige op- og nedture. I et kælderlokale på Christianshavn åbnede erhvervsmanden Harry Hylén i 1926 den første Fona-butik, der siden udviklede sig til landets største og mest kendte elektronikkæde.
I første omgang forhandlede Fona udelukkende radioer, men udvidede hurtigt sortimentet med grammofoner og grammofonplader. I 1933 kom Fona for alvor på landkortet, da Harry Hylén indregistrerede firmanavnet Dansk Radio Fjernsyn.
I en pressemeddelelse udråbte han fjernsynet som verdens ottende vidunder. Fra da af tog Fonas vokseværk for alvor fart.
Ligesom fjernsynet blev en fast bestanddel af danskernes hverdag, blev også Fona en fast bestanddel af dansk detailhandel.
Fra det lille kælderlokale i Christianshavn havde Harry Hýlen lagt grundstenen til det, der for kort tid siden talte 56 butikker landet over - og en årlig omsætning på over 2 mia. kr.
I årtier var Fona blandt de foretrukne butikker, når danskerne gik på jagt efter et nyt fjernsyn, et stereoanlæg, cd'er, radioer, eller hvad det måtte være. Teknologien inden for forbrugerelektronik udviklede sig med raketfart.
En af de store milepæle i Fonas historie indtraf i 2001. Her fusionerede Fona med Fredgaard-kæden, der var drevet af den kendte elektronikfamilie Kjær.
Familien Kjær har været i elektronikbranchen siden 1973, da Paul Kjær overtog majoriteten i elektronikkæden Fredgaard fra den daværende ejer og stifter Lauritz Fredgaard.
Da Fredgaard og Fona valgte at slå sig sammen i 2001, kæmpede sidstnævnte med intern uro og massive underskud. Det fik familien Kjær vendt rundt.
Fra 2005-2010 præsterede Fona - som også fik norske Elkjøp Nordic med i ejerkredsen - et samlet overskud på over 400 mio. kr.
Over en kvart milliard kroner blev sendt tilbage til ejerne, heriblandt familien Kjær, der holder til nord for København.
Men festen varede kun kortvarigt.
Konkurrencen om kunderne spidsede til, både fra nethandlen og fra aktører som Elgiganten, der med sine store varehuse i udkanten af byerne åd sig ind på elektronikmarkedet.
Underskud på underskud, butikslukninger, lønnedgange for de ansatte – og kun et enkelt år med udbytte til ejerne - tegnede billedet af et Fona i dyb krise på vej mod afgrunden.
Og en adm. direktør, Michael Kjær, der måske, måske ikke, indså alvoren for sent.
På et pressemøde den 1. februar i år måtte en tydeligt ramt Michael Kjær meddele, at Fona var gået i rekonstruktion og på jagt efter ny kapital, der kunne sikre butikskædens overlevelse.
Pengekassen var tom og egenkapitalen gået i minus.
»Jeg kan ikke se et Danmark uden et Fona,« sagde Michael Kjær.
Han viste sig at tage fejl.
Det lykkedes nemlig aldrig at finde nogen, der ville videreføre det historiske Fona-brand. Godt nok har Elkjøp Nordic sagt ja til at overtage 10 af Fonas butikker, men de bliver alle omdannet til Elgiganten.
De resterende 46 Fona-butikker lukker og slukker den 21. maj er allerede gået i gang med at sælge ud af deres varelager.
Endnu vil Elgiganten ikke afsløre, hvad der konkret skal ske med de tidligere Fona-butikker, udover at de skifter navn - og dermed tager livet af et stykke dansk elektronikhistorie.

