Endomondo-millionær scorede Ronaldo: Nu snupper han ny sportsstjerne
Danskejede Hugo Games har sikret sig rettighederne til mobilspil med NFL-stjernen Cam Newton.
Den danskejede spilvirksomhed Hugo Games, der er noteret på børsen i Oslo, skal lave mobilspil med endnu en amerikansk superstjerne.
Få uger efter at Hugo Games indgik et samarbejde med skateboardkometen Nyjah Huston, har virksomheden landet en aftale med den amerikanske NFL-stjerne Cam Newton, der er quarterback for Carolina Panthers.
Det fortæller adm. direktør Henrik Kølle, der er bedst kendt som en af sælgerne af motionsappen Endomondo.
Med aftalen får Hugo Games rettighederne til at lancere et mobilspil med Cam Newton. Planen er, at spillet skal udgives inden for et år.
»Vi har efterhånden opbygget en meget stærk profil inden for sportsspil i USA, som er et mega interessant marked. Det er den hellige gral inden for mobilspil,« siger Henrik Kølle.
Hugo Games laver spil til app store, dvs. spil, som kan spilles på en iPhone eller iPad. Virksomheden har hovedkontor på Frederiksberg og beskæftiger 30 spiludviklere.
I juni i fjor lod selskabet sig børsnotere i Oslo og offentliggjorde samtidig en eksklusiv aftale med fodboldikonet Cristiano Ronaldo.
Aftalen betød, at Hugo Games lancerede et mobilspil med Cristiano Ronaldo og den berømte skærmtrold Hugo, der huserede på dansk tv i 1990’erne.
Spillet, der gik ud på at styre Ronaldo og Hugo forbi forskellige farer, mens de stod på skateboard, blev kaldt »et scoop« af Henrik Kølle, men skuffede fælt.
Derfor arbejder Hugo Games nu på et nyt mobilspil med Cristiano Ronaldo.
»Vores erfaring er, at spil med store stjerner er nødt til at foregå i et miljø, der minder meget om deres eget. Ellers rammer man ikke deres fanbase, som i Cristiano Ronaldos tilfælde er enorm,« siger Henrik Kølle og henviser til Real Madrid-stjernens over 200 mio. følgere på de sociale medier.
Det nye mobilspil med Cristiano Ronaldo udkommer inden sommerferien. Sammen med Nyjah Huston og Cam Newton skal han medvirke til at løfte Hugo Games til nye højder, siger Henrik Kølle.
Han vil endnu ikke sætte tal på, hvad de nye aftaler kommer til at betyde for selskabet økonomisk.
»Men vi melder tal ud, når vi kan se, hvad de kan være med til at løfte,« siger direktøren.


