Fortsæt til indhold

7-Eleven vil ikke kun være kiosk - satser nyt i kamp om kunderne

7-Eleven bevæger sig endnu længere væk fra det traditionelle kioskkoncept.

Jesper Østergaard, adm. direktør i Reitan Convenience Danmark, der driver 7-Eleven herhjemme.
Erhverv

Kioskkæden 7-Eleven tjener nu for alvor penge på det danske marked efter i flere år at have kæmpet med store millionunderskud.

Det nye 2015-regnskab for Reitan Convenience Danmark, der driver 7-Eleven herhjemme, viser et overskud på 14,5 mio. kr. mod 1,9 mio. kr. året før.

Egenkapitalen er øget til 137 mio. kr., og selskabet er samtidig blevet gældfrit, da det har tilbagebetalt den sidste del af et lån til sin ejer, den nordiske Reitan-koncern.

Konkurrencen om kunderne er imidlertid så hård, at omsætningen i 7-Eleven står stille. I alt 2,2 mia. kr. omsatte kioskkæden for i 2015, hvis man ser bort fra benzinsalg og togbilletsalg. Det er kun 0,3 pct. mere end året før, men nok til at sikre 7-Eleven en historisk høj markedsandel på 31,7 pct.

Kioskmarkedet herhjemme er hårdt presset af supermarkeder og discountbutikker, der efter liberaliseringen af lukkeloven i 2012 har fået lov til at holde åbent længe og dermed stjålet en stor del af kioskernes omsætning fra dagligvarer.

Det har tvunget 7-Eleven til at tænke i nye baner for at lokke kunderne til. Bl.a. satser kioskkæden mere på sunde convenience-måltider og mindre på pizza og pølser.

»Traditionelle dagligvareprodukter er gradvist reduceret, og samtidig er en lang række mad,- og bagerivarer, kolde/varme drikke tilføjet sortimentet. Den øgede fokus på disse kategorier har skabt god omsætningsvækst og har kunnet kompensere for nedgang i salget af "dagligvarer",« skriver Reitan Convenience Danmark i sit årsregnskab.

Når indtjeningen er løftet betragteligt trods stagnerende omsætning, skyldes det ifølge ledelsen bedre salg i 7-Eleven-butikkerne og »konstant fokus på effektivitet.« Ledelsen forventer en vækst i omsætningen i 2016 på cirka 2 pct. og et resultat på niveau med 2015.

Siden 7-Eleven åbnede sin første butik i Danmark på Østerbro i København i 1993, er yderligere 189 7-Eleven-butikker skudt op rundt om i landet.

Der er ingen planer om at indtage mange flere gadehjørner, men ledelsen - anført af adm. direktør Jesper Østergaard - vil gerne etablere sig på flere danske hospitaler.

Det skyldes gode erfaringer med 7-Elevens butik på Rigshospitalet.

Artiklens emner
Reitangruppen