Fortsæt til indhold

Telenor-bosser går af efter korruptionsskandale

To direktører forlader Telenor samme dag, som ny rapport afslører svagheder i koncernen i forbindelse med en bestikkelsessag i Uzbekistan.

Erhverv

En korruptionsskandale får telegiganten Telenor til at rydde op på chefgangen og i forretningsgangene. Fratrædelserne sker samme dag, som Telenor offentliggør en ny rapport fra Deloitte, der afslører interne svagheder i virksomheden.

Koncernens finansdirektør, Richard Olav Aa, og juridisk direktør, Pål Wien Espen, har indgået fratrædelsesaftaler med Telenor.

»Det er en vanskelig dag for Telenor,« indledte Gunn Wærsted, bestyrelsesformand for Telenor-koncernen, en pressekonference med fredag formiddag, hvor rapporten blev præsenteret.

Korruptionsskandalens hovedperson er teleskabet Vimpelcom, som Telenor ejer en tredjedel af. I februar i år erkendte Vimpelcom, at virksomheden havde bestukket præsidenten i Uzbekistans datter, Gulnara Karimova, i perioden 2006-2011.

Samtidig betalte Vimpelcom en kæmpe bøde på 795 amerikanske dollars - svarende til over 5 mia. kroner - i et forlig med de amerikanske og hollandske myndigheder. Vimpelcom har hovedkvarter i Amsterdam, men er børsnoteret i USA.

Ifølge rapporten, som belyser Telenors håndtering af sit ejerskab af Vimpelcom, har Telenors ansatte ikke været involveret i korruption eller andre lovovertrædelser. Til gengæld når Deloitte frem til, at Telenor har interne svagheder i forhold til Vimpelcom-ejerskabet, bl.a. i forhold til organisationsstruktur, kommunikation og ledelse.

»Det er alvorligt. Bestyrelsen og direktionen anerkender, at vi må forbedre, hvordan vi arbejder. Det er åbenlyst, at vi skal følge loven, men vi skal gå endnu længere,« siger Gunn Wærsted i en meddelelse

En central del af kritikken i rapporten relaterer sig til, hvordan Telenor har håndteret en henvendelse i 2011 fra en medarbejder, som var udlånt til Vimpelcom. Vedkommende henvendte sig til Telenor med bekymringer om mulig korruption. Den information blev dog ikke delt med Telenors daværende adm. direktør, Jon Fredrik Baksaas, og bestyrelsen før i 2014.

»Vi anerkender, at vi i dette tilfælde fejlede i at håndtere et vigtigt anliggende ifølge Telenors etiske standarder,« siger Telenors nuværende adm. direktør, Sigve Brekke, i forbindelse med rapporten.

Artiklens emner
Telenor