Fortsæt til indhold

Strejkende slagteriarbejdere får nu kniven på struben

Arbejdsretten pålægger de strejkende slagteriarbejdere en skærpet bod på 65 kr. i timen. Alligevel fortsætter strejken, som lammer Danish Crowns storslagteri i Horsens.

Erhverv

De strejkende slagteriarbejdere hos Danish Crown bliver nu pålagt en skærpet bod på 65 kr. i timen. Det har arbejdsretten afgjort i dag.

Strejken har siden fredag lammet Danish Crowns slagteri i Horsens. Slagteriet har en kapacitet på 100.000 grise om ugen og er dermed i særklasse det største i Danish Crown- koncernen og et af de største i verden.

Selv om slagteriarbejderne nu skal betale en bod på 65 kr. for hver time, de forlænger strejken, lyder vurderingen fra tillidsmand Klaus Olesen, at det næppe vil få kollegerne til at gå i arbejde.

»Jeg tvivler på, at den skærpede bod ændrer noget som helst. Kollegerne mener det her meget alvorligt, og aftenholdet har stillet nogle helt konkrete krav. De forlanger en minimumsløn på 200 kr. i timen og kræver desuden, at to arbejdsledere skal fyres. Desværre er begge dele nok urealistisk, så det gør det noget svært at få hul på forhandlingerne,« siger Klaus Olesen.

Han fortæller, at slagteriarbejderne gennem længere tid har oplevet en lang række forringelser af deres arbejdsvilkår.

»Først og fremmest er akkorderne løbende blevet strammet, hvilket resulterer i lavere løn. Samtidig uddeler ledelsen stadig flere advarsler og presser syge medarbejdere tilbage på arbejde,« siger Klaus Olesen.

Søren F. Eriksen, der er adm. direktør for Danish Crown Pork, er overrasket over den kritik, medarbejderne rejser.

»Jeg oplever slet ikke, at vi har den stribe af problemer, som nu rejses. Det undrer mig, at man ikke har rejst problemerne i vores samarbejdsudvalg, hvor jeg aldrig har hørt om problemer af det omfang, der nu beskrives. Vi vil gerne drøfte de rejste kritikpunkter med medarbejderne, men en forudsætning er, at de først går i arbejde,« siger Søren F. Eriksen.

De strejkende slagteriarbejder vil imidlertid ikke genoptage arbejdet, før ledelsen har imødekommet nogle af deres krav. Dermed synes sagen at være gået i hårknude.

»Jeg håber, at vi på en eller anden måde kan finde hinanden, men lige nu ser det ikke for godt ud. Alle afdelinger på slagteriet er lukket ned,« fortæller Klaus Olesesen.

De strejkende slagteriarbejdere mister - udover boden på 65 kr. i timen - også deres timeløn, som typisk er omkring 200 kr.

Artiklens emner
Danish Crown
NNF