Fortsæt til indhold

Jysk kagefamilie tjener kvart milliard på citronmåner og p-tærter

Familien Eskildsens formue på slik og kager vokser. Virksomheden, der startede det hele, sætter rekord.

Erhverv

De legendariske citronmåner, der er fast inventar på mange kaffeborde rundt om i landet, er stadig en rigtig god forretning for den jyske erhvervsmand Erling Eskildsen.

Sammen med sin familie ejer han kagekoncernen Dan Cake, der har løftet både omsætning og indtjening til rekordniveauer. Det fremgår af selskabets nyeste årsregnskab.

Således omsatte Dan Cake sidste år for 774 mio. kr. og tjente 41 mio. kr. på det. Det er det bedste resultat i den familieejede virksomhed nogensinde.

Dan Cake har produktion i Danmark, Polen og Bangladesh og sælger primært sine citronmåner, skærekager og roulader til en række europæiske lande.

»I datterselskabet i Polen er der de seneste år investeret betragteligt i både produktionsudstyr og nye lagerfaciliteter. Polen og de omkringliggende lande anses som spændende markeder, hvor vi gerne vil fastholde samt udbygge vores position,« skriver ledelsen i regnskabet.

Det var Erling Eskildens far, Jens Eskildsen, der i 1931 stiftede et lille bageri i landsbyen Simmelkjær nord for Give og gjorde det til Dan Cake, en af verdens største producenter af kage.

I 1984 valgte familien Eskildsen at sælge Dan Cake til britiske Food Trends. Efter flere videresalg kom kagekoncernen igen på familiens hænder i 2004.

Siden har den tjent over 200 mio. kr. hjem til den midtjyske familie.

Erling Eskildsen er i dag formand for Dan Cake, der også har tyske Kuchenmeister i ejerkredsen. Den ene af hans tre sønner, Klaus Skov Eskildsen, er adm. direktør.

Citronmånerne og rouladerne er imidlertid kun en lille del af den diskrete Eskildsen-families imponerende forretningsimperium.

Gennem investeringskoncernen Givesco A/S ejer familien flere store slik- og kageproducenter i Danmark, herunder Carletti, kendt for sine p-tærter og skumbananer, OK Snacks, Cake House og Jacobsen Bakery.

Den største indtægtskilde kommer fra en aktiepost i industrikonglomeratet A/S Schouw & Co., som familien ejer 28 pct. af.

Samlet set omsatte Giveso A/S for knap 2 mia. kr. i 2015 og fik et overskud på en kvart mia. kr., viser et nyt regnskab. Egenkapitalen i koncernen er nu på 2,6 mia. kr.

Artiklens emner
Dan Cake
Givesco A/S