25-årige Simone Themstrup får ansvar for 2.500 danske vikarer i en måned
25-årige Simone Themstrup er blevet udvalgt til i en måned at stå i spidsen for Danmarks største vikarbureau.

130 medarbejdere, 2.500 daglige vikarer og en omsætning på over 1 mia. kr. årligt. Det kommer 25-årige Simone Themstrup nu til at stå i spidsen for en hel måned til gengæld for 100.000 kr. i løn.
Det er vikarbureauet Adecco, der har udloddet sin chefstilling midlertidigt som led i en global kampagne for at sætte fokus på ungdomsarbejdsløshed. Og efter at have gennemgået 750 ansøgninger over flere runder har virksomheden altså nu truffet sit endelige valg i form af Simone Themstrup.
Hun kommer ikke uforberedt til opgaven. For selvom hun altså kun får en måned i spidsen, så har hun nemlig udvalgt tre kernepunkter, hun vil have fokus på.
»Det ene er i forhold til bekæmpelse af ungdomsarbejdsløsheden, som er hele grunden til, at Adecco gør dette her. Så jeg vil se, om Adecco kan gøre mere på det punkt,« siger hun.
Et andet fokus bliver arbejdsmiljø i forbindelse med, at både hovedkvarteret og flere af Adeccos lokalafdelinger på det seneste har skiftet lokaler.
Det sidste punkt på listen er et højaktuelt emne for stort set alle virksomheder, nemlig teknologisk udvikling.
»Det knytter sig lidt til den indre nørd, jeg har omkring it og teknologisk udvikling. Så jeg vil se på Adeccos udvikling i den digitale transformation, for det skal gøres for at styrke konkurrenceevnen og beholde den ledende markedsposition,« siger hun og uddyber.
»Jeg har allerede kig på at kunne lave en rekrutterings-app, og at kunne bruge analyse af big data til for eksempel at se, hvad der gør vikarer glade for at arbejde i Adecco.«
Simone Themstrup er dog også klar over, at hun måske kan få lidt svært ved at nå alle punkter på sin liste.
»Den største udfordring er nok at få ordentligt impact på kun 30 dage. Det kan nok blive udfordrende, men jeg vil lægge en masse timer i det,« siger hun.
Simone Themstrup har også en ekstra motivation til at slå igennem i den ene måned. Det er nemlig ikke kun i Danmark, men verden rundt at Adecco lader unge talenter tage chefstolen. Og den mest imponerende får muligheden for at styre hele den globale moderkoncern i en måned.
»Jeg håber på at gøre det godt og blive global direktør - det kunne være lidt sejt. Og så håber jeg også bare på, at jeg kan gøre en forskel, så Adecco føler, at det har været det værd,« siger Simone Themstrup, der begynder i jobbet allerede på mandag.