Fortsæt til indhold

Rigmand lider kæmpetab efter frasalg

Mangemillionæren Lars Foghsgaard har sat gang i et generationsskifte. Frasalg af en dyr investering skæmmer regnskab.

Erhverv

Et trecifret milliontab har ramt den danske medicorigmand Lars Foghsgaard, der i sin tid tjente en formue på at sælge sit livsværk Scandinavian Mobility.

Det viser et nyt regnskab fra Lars Foghsgaard Holding ApS, som den aldrende rigmand ejer sammen med sine børn.

Selskabet kom ud af 2015 med et underskud på 125 mio. kr. Årsagen til det store tab er, at Lars Foghsgaard i november solgte mere end halvdelen af laboratoriefabrikanten Labflex, som han ejede 25 pct. af.

Det har fået ham til at nedskrive værdien af sine finansielle aktiver med over 150 mio. kr.

»Nedskrivningen er foretaget som følge af frasalget af koncernens væsentligste driftsaktiviteter, dels i 2015, dels i 2016, den politiske situation i Storbritannien og revurdering af værdien af de driftsaktive selskaber, der fortsat indgår i koncernen,« fremgår det af ledelsesberetningen.

Den 74-årige Lars Foghsgaard tjente størstedelen af sin formue på at opbygge, børsnotere og til sidst sælge hospitalssengeproducenten Scandinavian Mobility for cirka en halv mia. kr. i 1999.

En investering i Labflex, der laver inventar til laboratorier, udviklede sig imidlertid til et mareridt for den hovedrige erhvervsmand. Alene i perioden 2005-2009 tabte selskabet 270 mio. kr.

Lars Foghsgaard i 2009, da han solgte Scandinavian Mobility. Foto: Steen Wreem.

Som en del af et generationsskifte valgte Lars Foghsgaard i fjor at sælge ud af Labflex. Salget til den norske kapitalfond Credo Partners betød, at hans tre arvinger, Malte, Anne Sofie og Caspar Foghsgaard, fik direkte ejerskab af Labflex, mens familiepatriarken beholdt en mindre andel.

Lars Foghsgaard har efterfølgende også solgt sine ejerandele i virksomhederne Brunevang ApS, Brunt Holding A/S, ST Skoleinventar A/S samt LFI Invest A/S. Han er desuden godt i gang med at sælge ud af en række ejendomme i Skotland.

»Selskabet forventer at fortsætte realisationen af ejendomme i 2016 og har forventninger om avancer ved salg af disse,« skriver ledelsen i Lars Foghsgaard Holding ApS.

Ledelsen forventer i øvrigt et overskud på driften for indeværende regnskabsår og et samlet overskud før skat.

Artiklens emner
Lars Foghsgaard