Dansk Velux-søster vil investere 375 mio. i ny fabrik i Litauen
Dovista, der er et datterselskab i giganten VKR Holding, vil investere stort i en ny fabrik i Litauen.
Den danske vinduesproducent Dovista er klar til at investere hundredvis af millioner i en ny fabrik i Litauen.
Selskabet planlægger at investere op til 50 mio. euro eller tæt på 375 mio. kr. og skabe omkring 300 job i de næste fire år i området, der hedder Marijampolé, skriver selskabet i en pressemeddelelse.
Efter 2019 kan det blive fulgt op af yderligere investeringer efter 2019, og Dovista-fabrikken kan blive den største produktionsfacilitet Litauen, lyder det videre.
Dovista, der er et datterselskab i det familieejede holding- og investeringsselskab VKR, som blandt andet også ejer vinduesvirksomheden Velux, har allerede en fabrik i Polen.
Men behovet for at udvide er opstået i takt med at den nu bliver udnyttet fuldt ud, forklarer topchef Allan Lindhard Jørgensen, der er nytiltrådt pr. 1. juli.
»Da vi tænker langsigtet, kan vi se, at der er brug for at udvide vores produktionsfaciliteter og -kapacitet i årene, der kommer blandt andet som led i den vækststrategi, vi har, og forsøger at eksekvere på,« siger Allan Lindhard Jørgensen, der kom til Dovista fra Kemp & Lauritzen, hvor han også var adm. direktør.
Dovista står ti vinduesproducenter herunder Velfac og Rationel og de vinduer og døre, der vil blive produceret i Litauen, skal først og fremmest eksporteres til Storbritannien og Irland.
»Vi har valgt Marijampolé på grund af de ingeniørkompetencer, der er i regionen og den perfekte infrastruktur i området,« forklarer Stig Romlund, der er driftsdirektør i Dovista.
Dovista Gruppen har samlet omkring 4000 ansatte i Danmark, Norge, Sverige, Storbritannien, Tyskland, Irland og Polen.
VKR Holding beskæftiger i alt cirka 13.500 medarbejdere i mere end 40 lande.