Erhverv

Fiskeren Lars Svendsen fanger 370 mio. kr. efter salg af livsværk

Lars Erik Svendsen fik bragende succes med sin virksomhed, indtil han pludselig var tæt på konkurs. I dag er han mangemillionær.

Artiklens øverste billede
Lars Svendsen har oplevet både den store nedtur og den forrygende succes.

Kom ikke og sig, at man ikke kan blive rig på at sælge fiskegrej.

For knap et år siden solgte erhvervsmanden Lars Erik Svendsen sin virksomhed Svendsen Sport, som producerer og sælger sportsfiskerudstyr i luksusklassen, til kapitalfonden Maj Invest.

Købesummen blev ikke offentliggjort, men et nyt regnskab fra Lars Erik Svendsens holdingselskab afslører, at den 57-årige sportsfisker fik over en kvart mia. kr. fra salget af virksomheden.

I alt 370 mio. kr. tikkede ind på kontoen i Lars Erik Svendsens holdingselskab, fremgår det. Egenkapitalen i selskabet er nu på over 450 mio. kr. - og Lars Erik Svendsen har trukket 42 mio. kr. ud i udbytte til sig selv.

Lars Erik Svendsen etablerede Svendsen Sport som 18-årig i 1977. Han fik bragende succes, åbnede salgskontorer rundt om i Europa og omsatte for flere hundrede millioner kroner om året.

Men da Lars Erik Svendsen besluttede sig for at erobre USA, var hans livsværk nær gået ned.

Godt nok lykkedes det at få firmaets egen produktlinje af luksusudstyr ind i flere af de store amerikanske specialbutikker, men Svendsen Sport tabte penge hver eneste dag.

På kort tid forsvandt 50 mio. kr. ud af virksomheden svarende til hele egenkapitalen.

Hårdt presset måtte Lars Erik Svendsen lukke sin USA-afdeling og sætte gang i en omfattende oprydning. Bestyrelsen, der bl.a. bestod af hans hustru og bror, blev erstattet af professionelle erhvervsfolk, heriblandt den tidligere Pandora-topchef Mikkel Vendelin Olesen.

Varenumre blev skåret væk og leverandører valgt fra. Alt blev effektiviseret.

I 2010 lavede Svendsen Sport igen overskud. Væksten fortsatte i højt tempo og fik i september 2015 den danske kapitalfond Maj Invest til at slå krogen i lystfiskeselskabet.

Maj Invest sidder på 85 pct. af Svendsen Sport. De resterende 15 pct. ejer Lars Erik Svendsen, der også fungerer som adm. direktør.

Svendsen Sport ligger i Gadstrup på Sjælland og omsætter for over 300 mio. kr. om året, hvoraf langt størstedelen hentes uden for Danmark. I 2015 fik virksomheden et overskud på knap 40 mio. kr. - det højeste nogensinde.

Finans forsøger at få en kommentar fra Lars Erik Svendsen.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.