Robotmillionær har syvdoblet robotsalget på et år
Salget af robotten MiR100 har fået fart på, og Odense-virksomheden Mobile Industrial Robots har solgt omkring 150 robotter. USA og Kina skal løfte salget de kommende år.
For godt et år siden havde Mobile Industrial Robots solgt 20 robotter. Nu har salget af MiR100, som robotten hedder, rundet 150. Det er lidt mere end en syvdobling af salget.
»I november 2014 indgik vi en aftale med den første danske forhandler, og nu sælger vi i 26 lande gennem 55 forhandlere,« fortæller Thomas Visti, adm. direktør i Mobile Industrial Robots.
Ud over at være direktør i Mobile Industrial Robots ejer Thomas Visti også en tredjedel af virksomheden. Det er ikke første gang, at Thomas Visti investerer i robotter. Han ejede en bid af Universal Robots, som blev solgt til 1,9 mia. kr. Mobile Industrial Robots har også fået købshenvendelser, på trods af at virksomheden endnu ikke genererer overskud.
»Hvis man vækster med en robotvirksomhed lige nu og her, kan man næsten ikke undgå at få nogle opkald indimellem,« siger Thomas Visti.
Salgsplaner ligger ikke lige for. Fokus er på at udvikle virksomheden, fortæller direktøren. Pt. sælger Mobile Industrial Robots kun MiR100, der kan fragte ting rundt for bl.a. industrivirksomheder, samt tilbehør til den mobile robot, men flere robotter er i pipelinen.
Mobile Industrial Robots oplyser ikke omsætning, men kom ud af 2015 med en underskud på 2,6 mio. kroner før skat. Det bekymrer dog ikke Thomas Visti, som tænker mere langsigtet:
»Forhåbentlig kommer vi i breakeven i 2017 og får måneder, hvor vi begynder at give overskud. Vores investeringer gør det svært, og der er så meget hastighed på lige nu.«
Bl.a. investerer Mobile Industrial Robots massivt i at få banket det amerikanske marked op. MiR100 indtog USA for et par måneder siden, og lige nu er robotvirksomheden i gang med forhandlinger om et egentligt kontor i New York, som 4-5 salgsfolk i første omgang skal sidde i.
»Vores forventninger til det amerikanske marked er store, for produktet er blevet taget godt imod. Vi har fået etableret 12 forhandlere, og jeg vil skyde på, at USA ret hurtigt kommer til at udgøre 30-40 pct. af vores omsætning,« siger Thomas Visti.
Dernæst venter kinesiske marked. Mobile Undistrial Robots forventer at etablere et kontor i Kina i starten af 2017.