Erhverv

Mælkebønder får 32 mio. kr. for at lave ingenting

Prisen på mejerivarer tordner i vejret, og nu kaster EU-Kommissionen benzin på bålet med en støtteordning, der belønner mælkeproducenter for at reducere produktionen.

Artiklens øverste billede
En ny støtteordning fra EU belønner mælkeproducenter, der reducerer produktionen.

De danske landmænd er generelt hårdarbejdende folk, men nu kan mælkeproducenterne se frem til at få 32 mio. kr. for at lave ingenting.

Pengene kommer fra EU-Kommissionen, som i årevis har forsøgt at finde redskaber, der kunne afbøde den dybe økonomiske krise blandt Europas mælkeproducenter. Nu er krisen langt om længe ved at klinge af, fordi markedskræfterne har tvunget tusindvis af mælkeproducenter til at lukke, hvorefter priserne på mejerivarer er begyndt at stige eksplosivt på råvarebørserne.

Nu er EU's kriseværktøj imidlertid klar til at blive taget i brug efter en lang beslutningsproces i Bruxelles og efterfølgende implementering i de 28 medlemslande. Krisestøtten fra EU skal finansiere, at mælkeproduktionen i Europa de kommende tre måneder reduceres med i alt 1,1 mia. liter.

Landmænd, der skærer ned for produktionen, kan det kommende kvartal få en støtte på 1,04 kr. pr. liter, som produktionen reduceres med. NaturErhvervstyrelsen er nu færdig med at behandle ansøgningerne og oplyser, at 423 danske mælkeproducenter har søgt om støtte til at reducere produktionen med i alt 30,7 mio. liter, hvilket svarer til 32 mio. kr. i støtte. Da EU stadig har lidt penge i krisekassen, kommer der endnu en ansøgningsrunde med frist 12. oktober.

»Det er sådan set et fint redskab, som er egnet til at løse nogle af de voldsomme ubalancer, der har været i markedet efter afviklingen af mælkekvoterne (som i årtier styrede størrelsen af EU's mælkeproduktion, red.). Problemet er, at denne ordning burde have være sat i værk for et år siden. Nu er priserne i markedet jo begyndt at stige,« siger Kjartan Poulsen, formand i Landsforeningen af Danske Mælkeproducenter.

Kjartan Poiulsen er ikke i tvivl om, at EU's ophørsordning vil sætte endnu mere fart på prisstigningerne.

»Det er afgjort mærkbart, at man i et kvartal sænker produktionen med over 1 mia. liter. Det vil givetvis få priserne til at stige endnu hurtigere. EU-Kommissionen burde lade dette redskab ligge på bordet, så det hurtigt kan bringes i anvendelse, når den næste krise sender mælkepriserne så langt ned, at landmændene ikke længere kan få dækket produktionsomkostningerne,« mener Kjartan Poulsen.

Den seneste tids voldsomme prisstigninger på mejerivarer kommer efter en behersket opbremsning i produktionen af mælk i EU. I Danmark var produktionen i juli 1,9 pct. lavere end i juli 2015 - svarende til et fald på 9 mio. liter. De kommende tre måneder vil dette produktionsfald blive fordoblet til omkring 20 mio. liter som følge af EU's nye støtteordning.

Efter en årrække med kæmpe underskud kan mælkeproducenterne glæde sig over, at Arla den seneste måned har hævet mælkeafregningen to gange. EU's reduktionsordning kan sætte endnu mere fart på prisstigningerne.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.