Fortsæt til indhold

Presset Fætter BR-koncern har tabt sit overskud

Legetøjskoncernen Top-Toy leverer skuffende vækst, et år efter at ejerfamilien solgte ud. Store investeringer, et nyt hovedsæde og et uventet valutasmæk rammer bundlinjen hårdt.

Top-Toys nye årsregnskab, der sluttede med udgangen af juni i år, bærer præg af, at den danske legetøjskoncern er i gang med den helt store oprydning.
Erhverv

Det danske legetøjsklenodie Top-Toy, der står bag Fætter BR og Toys'R'Us, er ramt af markant tilbagegang, kun et år efter at koncernen blev solgt til kapitalfonden EQT.

Omsætningen er lavere end ventet, og et overskud på lidt over 100 mio. kr. er næsten forsvundet. Det viser et nyt årsregnskab fra legetøjskoncernen.

»Vi har solgt det legetøj, vi skulle, og det er jeg stolt af. Men vi er blevet ramt hårdt af barsk konkurrence og store valutakursudsving. Det havde vi ikke forventet,« siger Søren Torp Laursen, adm. direktør i Top-Toy-koncernen.

Efter et langt tilløb valgte ejerfamilien bag Top-Toy, familien Gjørup, i fjor at sælge 75 pct. af deres legetøjsvirksomhed til den svenske kapitalfond EQT. Dermed slap familien tøjlerne med den virksomhed, som blev stiftet i Roskilde i 1963 af Edith og Børge Gjørup.

Familien ejer dog stadig 25 pct. af Top-Toy.

Det første årsregnskab med en ny ejerkreds viser, at omsætningen i Top-Toy er faldet med 2 pct. til lidt under 4 mia. kr. En del af skylden får den amerikanske dollar, der pludselig steg og gjorde det dyrere at købe ind hos mange leverandører. Desuden faldt den norske krone kraftigt. Dermed fik Top-Toy mindre ud af sit salg i Norge.

Justeret for kursudsving voksede omsætningen med 5,9 pct. Væksten skyldes dog primært, at Top-Toy har øget antallet af butikker med 12.

»Vores organiske vækst var ikke tilfredsstillende. Vores ambitioner er højere, men markedet er hårdt. Især julehandlen var brutal på grund af Black Friday, da der blev givet rigtig store rabatter overalt i detailhandlen,« siger Søren Torp Laursen og påpeger, at Top-Toy henter over halvdelen af sin årsomsætning i julemånederne.

Top-Toys nye årsregnskab, der sluttede med udgangen af juni i år, bærer præg af, at den danske legetøjskoncern er i gang med den helt store oprydning.

Top-Toy har brugt store summer på at lukke sin grossistforretning Norstar og flytte sit hovedsæde fra Tune ved Roskilde til Vallensbæk. Samtlige Fætter BR-butikker i Norden er blevet moderniseret, nye er kommet til, og nogle er afviklet.

Alt sammen har medført et drastisk fald i Top-Toys indtjening. Et overskud på 103 mio. kr. er skrumpet til et overskud på kun 6,6 mio. kr.

»Det er væsentligt mindre end ventet, hvilket ikke er tilfredsstillende,« siger Søren Torp Laursen.

Artiklens emner
Top-Toy
Søren Torp Laursen