Dansk Adidas-topchef: Vi kan gøre det endnu bedre
Verdens næststørste sportsmærke, Adidas, har med danske Kasper Rørsted i direktørstolen siden oktober haft et kanon 2016 med en omsætning, der er steget 20 pct. og en aktiekurs, som er hoppet 67 pct. Vi skal være endnu bedre, hvis vi vil udfordre Nike, lyder det fra direktøren.
Det skriver Børsen.
På trods af det gode år for den tyske koncern har Kasper Rørsted således ikke tænkt sig at hvile på laurbærrerne, og han er ikke i tvivl om, hvad der skal fokuseres på fremadrettet; Adidas skal være bedre til at tjene penge.
- Jeg lægger megen vægt på klarhed, for det er vigtigt i en virksomhed at sige, hvad der går godt, og hvad der kan gå bedre. Vores driftsmargin er ikke tilfredsstillende. Den er det halve af Nikes, og det er ikke godt nok, siger Kasper Rørsted til Børsen.
Driftsmarginen, der viser, hvor god selskabet er til at tjene penge på omsætningen, landede i 2016 på 7,5 pct. for Adidas, mens marginen hos den amerikanske rival Nike var noget højere på cirka 14 pct.
Et af tiltagene, der er igangsat for at hæve marginen, er en hestekur af sportsmærket Reebok, hvor godt en tredjedel af de ansatte er blevet afskediget.


