Dansk vækstkoncern går ind i hollandsk topfodbold
Mascot-koncernen, der afsætter arbejdstøj globalt og med 2.000 ansatte, bliver ny storsponsor i Holland.
Mascot med hovedsæde i Midtjylland udvider nu tøjkoncernens relationer til fodboldens verden. Virksomheden er storsponsor i den danske superligaklub Silkeborg - men udvider nu også med en aftale i Holland.
Den danske virksomhed får de kommende to år navnet på brystet af spillerne i æresdivisionsklubben Roda JC, som i den afsluttede sæson holdt pladsen i ligaen efter nedrykningsspil. Parterne har indgået en ny samarbejdeaftale om bl.a. trøjesponsoratet. Parterne udtrykker i en pressemeddelse intentioner om, at et langsigtet partnerskab - også ud over de kommende to år.
»Roda JC har givet os et positivt indtryk. Klubbens normer og værdier, og ikke mindst klubbens baggrund i minedriften, passer godt til Mascot,« udtaler adm. direktør Michael Groesbøl, der ejer Mascot, om den nye aftale.
Finans har tidligere beskrevet, at den danske virksomhed aktivt bruger sport og især fodbold til markedsføring. Det gælder bl.a gennem bandereklamer og nu også flere sponsorater. Michael Grosbøl sagde da til Finans:
»Målgruppen for arbejdstøj interesserer sig i høj grad for fodbold og nichegrupper som boksning. Hvis man skal ud til det brede publikum er sport oplagt for os. Vi kan se, at det virker.«
Den midtjyske familievirksomhed Mascot International A/S er en af de førende i Europa inden for arbejdstøj – til bl.a. håndværkere og industri. Selskabets omsætning voksede i 2016 med 13 pct til 767 mio. kr. - og overskuddet før skat blev rekordhøjt med 125 mio. kr.
Mascot har tre egne fabrikker i Vietnam og senest også åbnet en produktion i Laos. Ud over ekspansion med produktionen i Asien er Mascot International netop nu ved at bygge nyt hovedkvarter med også logistikcenter i landsbyen Pårup lidt vest for Silkeborg og direkte ud til den midtjyske motorvej. Byggeriet på 34.000 kvadratmeter skal stå klar senere i år.
Af regnskabet fremgår det, at Mascot's egenkapital steg til 483 mio. kr. i 2016. Og i første kvartal er den ifølge årsrapporten kommet over en halv milliard.


