Fortsæt til indhold

Modekoncern i krise: Har hul i pengekassen og må lukke butikker

Selskabet bag en række tøjbutikker har præsenteret et stort underskud, der har gjort egenkapitalen negativ og en kapitalindsprøjtning nødvendig.

Erhverv

Den danske modekoncern Butler-Richard, der står bag modebutikkerne Butler, Loftet, Richard og Modström, har netop afsluttet sit værste regnskabsår nogensinde.

Således kom koncernen ud af regnskabsåret 2016/2017 med et underskud efter skat på næsten 24 mio. kr., og det er Butler-Richard bestemt ikke glad for, fremgår det af et nyt regnskab.

»Ledelsen anser resultatet af årets drift som stærkt utilfredsstillende,« står der i regnskabet.

Efter at have haft overskud i en lang årrække har Butler-Richard nu tabt penge fem år i træk, og det seneste store underskud betyder samtidig, at egenkapitalen er blevet negativ med 17 mio. kr.

For at sikre likviditeten og den fremtidige drift har ejerkredsen skudt frisk kapital ind i koncernen.

Men behovet for nye penge er ikke den eneste nyhed, der er at spore i regnskabet.

Urentable butikker er lukket, organisationen er tilpasset, og der er sket frasalg af ikke-kernevirksomhed.

»Derudover er der hensat til yderligere nedlukninger i det kommende år, som alle er under eksekvering,« står der i regnskabet.

Det er især i København og Aarhus, at Butler-Richard har lukket butikker.

For at hjælpe modekoncernen ud af dens nuværende forfatning har ledelsen ligeledes tilknyttet et såkaldt advisory board, der er en rådgivende og ekstern bestyrelse.

I indeværende regnskabsår forventer Butler-Richard et underskud på 6 mio. kr.

Butler-Richard har rødder helt tilbage til 1971, hvor Sven Wagner købte en ejendom i Aalborg og efterfølgende åbnede en Butler-butik. Den ejendom ligger nu også adresse til de to brands Loftet og Richard.

På et tidspunkt drev modekoncernen 20 butikker rundt om i Danmark.