- Opdateret 22/08/2017 kl. 13:34
Formand stopper samtidig med stor direktørrokade i KMD
Omstridt datakæmpe skal have ny formand og foretager samtidig omfattende rokeringer i topledelsen. Tidligere formand fortsætter dog i bestyrelsen.
Efter et år, der har budt på en solid håndfuld kedelige sager for datakæmpen KMD, kommer der nu nyt blod ind på en række af de tungeste poster i koncernen.
Det oplyser KMD i en pressemeddelelse.
Først og fremmest går bestyrelsesformand Léo Apotheker ned til en rolle som menigt bestyrelsesmedlem, mens Jens Due Olsen - tidligere finansdirektør i GN Store Nord og FLSmidth - bliver formand. Due Olsen blev medlem af KMD-bestyrelsen i 2016.
»Vi har en ambition om at blive en endnu stærkere leverandør til den finansielle sektor og forsyningssektoren. Vi har opkøbt flere stærke teknologivirksomheder til erhvervslivet, og det er KMD’s mål at blive en stærk samarbejdspartner, ikke bare i Danmark, men i hele Norden,« lyder det i pressemeddelelsen fra KMD-topchef Eva Berneke.
Skiftet sker per 1. september. Samme dag bytter KMD også rundt på navneskiltene på en række tunge chefkontorer. KMD har i dag delt en del af sin forretning op i levering af software til henholdsvis det kommunale og regionale område, men fremover bliver de områder samlet under den hidtidige chef for et af områderne, Mette Louise Kaagaard.
Den anden af de to tidligere chefer for de sammenslåede forretningsområder, Helle Huss, overtager KMD’s erhvervsrettede del - her stopper den hidtidige direktør Jesper Kryhlmand, »efter gensidige aftale.«
Data-kæmpe i nye problemer: Pensionsgigant opsiger samarbejde og sagsøger skandaleramte KMD
KMD’s direktør for driftsenheden, Frank Olesen, stopper ligeledes efter gensidig aftale, og erstattes af en endnu unavngiven ekstern person.
Samtidig gøres Thomas Flarup permanent til chef for KMD’s software center, hvor han har været konstitueret siden foråret.