Fortsæt til indhold

Bjarne Corydon bliver ny chefredaktør for Børsen

Efter næsten seks måneders søgen har Dagbladet Børsen fundet ny chefredaktør. Det bliver tidligere finansminister Bjarne Corydon.

Erhverv

Bjarne Corydon skal fremover stå i spidsen for Dagbladet Børsen. Den forhenværende socialdemokratiske finansminister overtager nemlig posten som chefredaktør og adm. direktør på det danske erhvervsmedie fra årsskiftet.

Jagten på en ny chefredaktør og adm. direktør har været i gang i næsten seks måneder, efter at Anders Krab-Johansen i sommer valgte at sige sin stilling op for i stedet at sætte sig til rette som koncernchef i Berlingske Media den 1. december.

Bjarne Corydon kommer fra en stilling som direktør i McKinsey Center for Government i McKinsey & Company, hvor han har været siden han forlod Christiansborg i 2015.

»Efter en grundig rekrutteringsproces er jeg begejstret for at præsentere Bjarne Corydon som ny administrerende direktør og ansvarshavende chefredaktør for Børsen,« udtaler Karmo Kaas-Lutsberg, bestyrelsesformand for Dagbladet Børsen og direktør for Bonniers internationale business-to-business forretning i en pressemeddelse.

»Hans unikke erfaring og perspektiv i krydsfeltet hvor økonomi, entrepreneurship og politik mødes, vil styrke Børsen. Derudover er han en inspirerende leder med ægte passion for Børsens mission og danske virksomheder. Han har en dyb forståelse for, hvordan kræfter som digitalisering og automatisering transformerer vores samfund og virksomheder. Jeg er overbevist om, at Bjarne - sammen med vores erfarne stab af medarbejdere på Danmarks førende finansmedie - har alt, hvad der skal til for at styrke Dagbladet Børsen, så vi kan blive endnu mere relevante for erhvervslivet.«

I forbindelse med, at Bjarne Corydon har landet stillingen som chef på Børsen, har han meldt sig ud af Socialdemokratiet.

»Mit mål er, at Børsen skal levere relevant og tidssvarende journalistik, der matcher rækkevidden af tidens store forandringer og dybden af de udfordringer, der er på dagsordenen for enhver beslutningstager. Jeg tror, det kræver konstant fornyelse. Og ikke mindst et perspektiv, der går på tværs af sektorer og landegrænser. Det vil jeg bestræbe mig på at levere med udgangspunkt i mine erfaringer,« udtaler Bjarne Corydon i en pressemeddelelse.

Artiklens emner
Børsen
Anders Krab-Johansen