Fortsæt til indhold

Nordea køber finansieringsselskab i milliardhandel

Storbanken Nordea betaler 4,3 mia. kr. for SG Finans.

Finans

Et af Skandinaviens største selskaber inden for finansiering og leasing af bl.a. udstyr og maskiner til erhvervslivet skifter ejer.

Storbanken Nordea har købt SG Finans, der hidtil har været ejet af franske Société Générale. Det oplyser Nordea i en meddelelse til fondsbørsen.

Købsprisen er 4,3 mia. kr., og planen er at lægge SG Finans sammen med Nordeas tværnordiske finansieringsselskab, Nordea Finance.

»Vi er glade for at kunne offentliggøre transaktionen. SG Finans driver en succesrig virksomhed med meget tilfredse kunder på tre af vores fire hjemmemarkeder. Med købet kan vi endnu bedre rådgive og hjælpe små og mellemstore virksomheder med deres finansielle behov,« siger Frank Vang-Jensen, Nordeas koncernchef, i meddelelsen.

Handlen ventes at påvirke de samlede årlige indtægter i Nordea positivt med 1 mia. kr. Samtidig vil handlen resultere i en mindre stigning i Nordea-koncernens indtjening pr. aktie og egenkapitalforrentning, lyder det.

SG Finans har et bredt sammensat kundeunderlag på omkring 50.000 virksomheder i Norge, Sverige og Danmark, som via opkøbet får adgang til Nordeas fulde produktudbud.

SG Finans beskæftiger i alt 360 medarbejdere.

Nordeas køb af SG Finans er betinget af myndighedernes godkendelse og forventes gennemført i løbet af 2. halvår 2020, oplyser banken.

I forbindelse med transaktionen har Nordea Finance og Société Générale Equipment Finance indgået en kommerciel partnerskabsaftale, der gør det muligt at tilbyde internationale leverandører en lang række løsninger og services inden for finansiering af udstyr.

Artiklens emner
Nordea
Frank Vang-Jensen