Danske Bank sætter turbo på indsatsen for at erobre grønt lånemarked
Finanssektorens seneste klimatiltag bliver rabat til boligkunder, hvis de energiforbedrer boligen.
Danske Bank kaster sig nu med fuld styrke ind i kampen om det voksende milliardmarked for lån til den grønne omstilling.
Sammen med Realkredit Danmark har banken besluttet sig for at tilbyde boligkunderne store rabatter, der gør det billigere for dem at investere i klimavenlige energiforbedringer af deres boliger.
Tiltaget er det seneste i en lang række fra den danske finanssektor, som står klar med hundredvis af milliarder kr. til at støtte den grønne omstilling.
»Vi ønsker at hjælpe vores kunder til at gennemføre energiforbedringer for at bidrage til den grønne omstilling,« siger Carsten Nøddebo, adm. direktør i Realkredit Danmark.
Han vil ikke spekulere i, hvor stort et milliardbeløb realkreditselskabet vil yde i lån uden at modtage gebyrer, eller hvor meget det vil koste i mistet indtjening. Men Danske Bank forventer en omfattende grøn omstilling de kommende år.
Den konkrete besparelse for kunder, der tager et tillægslån for at energiforbedre boligen, løber op i 7.400 kr., fordi de slipper for at betale ekspeditions- og lånesagsgebyr.
For kunder med prioritetslån i Danske Bank, kaldet Danske Bolig Fri, er rabatten på 6.000 kr.
Alle energiforbedringer, som er med i boligjobordningen og udløser et håndværkerfradrag, er omfattet af Danske Banks rabatordning.
Vi ønsker at hjælpe vores kunder til at gennemføre energiforbedringer.Carsten Nøddebo, adm. direktør i Realkredit Danmark.
Den danske pensionssektor meldte sidste efterår ud, at den stod klar med 350 mia. kr. til investering i energiinfrastruktur, grønne aktier og obligationer samt energieffektivt byggeri. Dette beløb kommer oveni eksisterende og igangværende investeringer på godt 150 mia. kr.
Landets største pensionsselskab, PFA Pension, lancerede desuden for nylig et helt nyt pensionsprodukt, hvor investeringerne samlet set bliver CO2-reducerende fra år 2030, ligesom Nykredit har lanceret en investeringsforening, som er godkendt af Svanemærket.
»Jeg tror, at de kommende år vil byde på store omvæltninger på det her område. Der kommer til at ske utroligt meget på både investeringssiden og lånesiden,« vurderer Berit Behring, der udover at stå i spidsen for bankens wealth management-enhed også er ansvarlig for bankens øgede satsning på bæredygtighed og grøn omstilling.

