USA: Ulovlig streaming skal give op til 10 års fængsel
Det vurderes, at ulovlig streaming årligt koster amerikansk økonomi op imod 180 mia. kr.
Gemt væk i et mere end 5.000 sider langt lovforslag om covid 19-støtte i USA, er der en lovændring, som markant øger straffen for bagmænds ulovlige streaming.
Det rapporterer CNN Business. Indgrebet mod ulovlig streaming blev introduceret tidligere i december af den republikanske senator Thom Tillis. Det er nu endt i lovpakken om covid 19-støtte, som ifølge mediet kan blive vedtaget allerede i denne uge.
Ingen individuel streamer behøver at bekymre sig om retsforfølgelse.Thom Tillis, senator
Ulovlig streaming anslås at koste den amerikanske økonomi op imod 180 mia. kr. årligt. Med den nye lov skal bagmænd, der gentagne gange har gjort ulovlig streaming til en indbringende forretning, kunne sendes i fængsel i op til 10 år. Mildere overtrædelser kan straffes med bøder.
Internetbrugere, der foretager ulovlig streaming på privat basis, bliver ifølge senatoren ikke omfattet af den nye lov.
»Denne fornuftige lovgivning blev udarbejdet med input fra producenter, brugergrupper og teknologivirksomheder og er målrettet, så kun kriminelle organisationer straffes, mens ingen individuel streamer behøver at bekymre sig om retsforfølgelse,« skrev Thom Tillis i en pressemeddelelse den 10. december i år.
Sidste år blev to programmører fra Las Vegas, USA, tiltalt for tusindvis af timers ulovlig streaming af bl.a. Netflix. Den ene indrømmede at have tjent mere end 6 mio. kr. på de ulovlige aktiviteter.



