Finans

Boeing vil betale erstatning til ofres familier for flystyrt

To dødelige flystyrt har kostet flyproducenten Boeing dyrt. Familier til 157 ofre står til erstatning.

Artiklens øverste billede
Boeings 737 MAX-fly var underlagt et flyveforbud i 20 måneder. Arkivfoto: Karen Ducey/Reuters

Den amerikanske flyproducent Boeing er gået med til at betale erstatning til familierne til de 157 ofre, der mistede livet i et flystyrt i Etiopien i 2019.

Det viser sagsakterne fra en distriktsdomstol i den amerikanske by Chicago onsdag.

- Boeing er forpligtet til at sikre, at alle familier, der mistede deres kære i ulykkerne, bliver fuldt kompenseret for deres tab, siger flyproducenten i en erklæring.

Det fremgår ikke, hvor meget Boeing vil kompensere ofrenes familier med.

Advokaterne for familierne kalder det en vigtigt milepæl.

- Det vil sikre, at de alle bliver behandlet retfærdigt og får fuld erstatning i henhold til lovgivningen, samtidig med at det baner vejen for at finde en endelig løsning, uanset om det sker gennem forlig eller retssag, siger advokaterne.

Boeings bedst sælgende fly var underlagt et flyveforbud i 20 måneder, efter at 346 mennesker døde i to flystyrt med 737 MAX.

Det skete med fem måneders mellemrum i 2018 og i 2019 i henholdsvis Indonesien og Etiopien.

Flyet vendte tilbage til tjeneste, efter at Boeing havde foretaget forbedringer af blandt andet flyets software.

Der blev også stillet krav om ny træning af piloter.

Ulykkerne har i forvejen kostet Boeing omkring 20 milliarder dollar. Sidste år havde Boeing en omsætning på omkring 58 milliarder dollar.

EU’s agentur for flysikkerhed, Easa, gav 27. januar grønt lys til, at flytypen igen kunne benyttes i Europa. To måneder forinden havde de amerikanske myndigheder givet deres tilladelse.

/ritzau/Reuters

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.