Energihandler fra Aarhus lander milliard-omsætning i første år
Først udviklede aarhusianske Nitor Energy IT-platforme til energihandel. Sidste år tog de selv platformen i brug. Det har nu kastet en bugnende indtjening af sig.
Nitor Energy begyndte som en softwarevirksomhed, men sidste år omstillede virksomheden sin forretning til handel med naturgas og energi på sin egenudviklede platform.
Og den omstilling har vist sig lønsom.
Mandag præsenterede Nitor Energy A/S sit årsregnskab for 2021. I Aarhus-virksomhedens fjerde leveår, og første år som energihandler, omsatte Nitor Energy for 31 mia. kr. og sikrede et resultat før skat på 87 mio. kr.
I 2020 landede virksomheden en omsætning på 18,6 mio. kr. og et resultat før skat på 674.000 kr. Det er derfor en glad adm. direktør, Simon Birch Hansen, der mandag præsenterede årsregnskabet.
»Vi er yderst tilfredse med det første år i handel. Det er der ingen tvivl om. Vi har ansat så mange gode medarbejdere, og vi nyder at optimere vores processer fra dag til dag,« siger han.
En omsætning på 31 mia. kr. katapulterer virksomheden ind på det der ville svare til en 19. plads på 2021-listen over de største virksomheder i Danmark målt på omsætning. Bruttofortjenesten på 107 mio. kr. skaber da også en grobund for yderligere vækst, mener Simon Birch Hansen.
Vi er i det helt korte marked og skal optimere logistikken op til et minut før deadline. Det kræver en særlig platform.Simon Birch Hansen, adm. direktør, Nitor Energy
Handel med energi har vist sig en særdeles lukrativ branche. Med udgangspunkt i Aarhus har både Danske Commodities, In Commodities og nu også Nitor Energy præsenteret milliardomsætninger fra handel med naturgas, energi og CO2-certifikater.
De forskellige energihandlere har specialiseret sig i at handle med energi på tværs af landegrænser ved at udregne og udligne under- og overskud i energiproduktioner. Når der er overskud i eksempelvis Frankrig, sælges den overskydende strøm til eksempelvis Holland. Energihandlerne forsøger at læse markedet og det kommende forbrug, og sådan foregår handlerne sekund for sekund døgnet rundt.
De handler har ledelsen i Nitor Energy erfaring med. Simon Birch Hansen, økonomidirektør Martin Busekist Kjerkegaard og forretningsudviklingsdirektør Christian Harr har nemlig en fælles fortid som energihandlere i Danske Commodities, og så har de arbejdet sammen siden 2012.
»Vi har en stor respekt og forståelse for hinanden. Det er en hemmelig kilde for os. Vi ved altid, hvor hinanden er på banen,« siger Simon Birch Hansen.
Siden energimarkedet blev liberaliseret i slutningen af halvfemserne, er handlerne eksploderede. Med den massive udbygning af vedvarende energi, der har præget energimarkedet i Europa de seneste par årtier, er handlerne bare blevet flere. Og det skaber gode forudsætninger for energihandlere.
Det samme gør volatilitet. Altså et marked med mange udsving. Og 2021 har været et år som aldrig før, fortæller Simon Birch Hansen.
»Vi har set volatilitet og priser, som vi aldrig har oplevet i vores år som handlere,« siger han.
»Det betyder, at der er gode muligheder for at optimere infrastrukturen,« fortæller Simon Birch Hansen. For selvom der egentlig står energihandelsvirksomhed i årsrapporten, så er opgaven ifølge direktøren ofte mere jordnær.
»Vi er egentlig en infrastrukturvirksomhed. Det er mere DSV end Wolf of Wall Street, det er selvfølgelig lidt populært sagt, men vi flytter strøm og gas rundt i Europa. Det betyder, at vi arbejder utroligt meget med logistik, og vi forsøger at optimere hele tiden,« siger han.
I dag arbejder Nitor Energy i 11 gas- og 11 energimarkeder. Handlen foregår 24 timer i døgnet, hvor Nitor Energy køber rettigheder til at flytte eksempelvis gas rundt i rørledninger. Optimeringen ligger i at give energihandlerne den bedste oversigt, når der handles, og derfor er den selvudviklede platform, som Nitor Energy gennemførte sin første handel på i januar 2021, afgørende, fortæller Simon Birch Hansen.
Der sidder både udviklere og programmører tæt på de daglige processer i alle markeder. Dermed kan platformen hele tiden optimeres med udviklingen i markedet, fortæller Simon Birch Hansen.
»Vi har valgt at skræddersy et system til de behov, vi har i markedet. Vi er i det helt korte marked og skal optimere logistikken op til et minut før deadline. Det kræver en særlig platform. Vi har en baggrund som energihandlere og med den viden, har vi bygget software, som giver os det bedste overblik, og som vi nu selv handler med. Det gør, at vi har kunnet ramme bulls eye i forhold til det, vi har behov for.«
Med det bragende finansielle resultat for 2021 har Nitor Energy også oplevet en rivende udvikling i antallet af skriveborde, der skal klemmes ind på adressen i det centrale Aarhus. Medarbejderstaben er steget fra et gennemsnit på tre i 2021 til 40, der nu er skrevet kontrakt med.
Selvom mange af konkurrenterne på markedet tidligere er blevet solgt for svimlende milliardbeløb, er et salg ikke noget, som de tre stiftere og medejere tænker på, fortæller Simon Birch Hansen.
»Vores rejse er kun lige begyndt. Vi kan se, at hvis det her er vores resultat efter bare et år, så er der gode muligheder fremadrettet. Men vores ambition er at være en legeplads for talentfulde og ambitiøse folk. Vi vil bygge en virksomhed, som vi selv vil have lyst til at gå på arbejde på. Og så skal vi skalere yderligere med vores platform, for der er store muligheder på både gas- og strømmarkedet. «

