Fortsæt til indhold

Dansk energidrik med stjerner i spidsen har mere end femdoblet sit overskud

Det danske energidrikfirma State Drinks, som blandt andet er repræsenteret af Caroline Wozniacki og Christian Eriksen, har mere end femdoblet sit overskud fra sidste år. Det viser selskabets nye regnskab.

Christian Eriksen ejer mellem 10 og 15 pct. af State Drinks. Foto: PR/State Drinks
Finans

Efter at have blødt millioner i flere år kunne den danske energidrinkvirksomhed State Drinks sidste år, for første gang i dets historie, præsentere et overskud på bundlinjen. I år kan direktionsgangen dog bryde ud i endnu større jubel, da selskabet har mere end femdoblet sit overskud fra sidste år. Det viser selskabets nye regnskab, som blev offentliggjort lørdag.

Sidste år endte energidrik-selskabet med cirka 66.000 kr. i overskud, og det er i år steget til 391.950 kr. De to fortløbende overskuds-regnskaber kommer efter at selskabet ellers udelukkende havde haft røde tal på bundlinjen siden sin oprettelse i 2014.

Omsætningen er ikke oplyst i regnskabet, men bruttofortjenesten var for seneste regnskabsår 5,6 mio. kroner. Det er en stigning på 52 pct i forhold til sidste års regnskab. State har desuden også øget antallet af medarbejdere fra 9 til 10.

State Drinks er medejet af to af Danmarks helt store sportsnavne - Caroline Wozniacki og Christian Eriksen og er stiftet af de to forretningsmænd og tidligere fodboldspillere Jon Andersen og Kim Have. State sponsorer desuden en lang række andre kendte danske sportsstjerne som fodboldspillerne Pernille Harder og Joachim Andersen og håndboldspilleren Mads Mensah.

State forhandles, udover på sin egen hjemmeside, i over 2500 butikker landet over.

Artiklens emner
Christian Eriksen
Caroline Wozniacki