Fortsæt til indhold

Jyske Bank forpligter sig til at udlåne 3 mia. kr. til rabatpriser

Jyske Bank og Den Europæiske Investeringsbank indgår låneaftale, som sikrer fordelagtig finansiering til specielt grønne virksomheder.

Landechef Rasmus Lauridsen er glad for, at Den Europæiske Investeringsbank har indgået en ny låneaftale med Jyske Bank. Foto: EIB.
Finans

De kommende år får virksomheder mulighed for at låne penge til rabatpriser i Jyske Bank.

Banken har indgået en låneaftale med Den Europæiske Investeringsbank (EIB), som sikrer Jyske Bank en attraktiv finansiering, og hvor banken forpligter sig til at give en del af fordelene videre til kunderne.

»Det betyder, at vi kan give kunderne nogle rabatter, som vi ellers ikke kunne. Vi kan give op til en kvart pct. i rabat på renten,« siger Allan Mortensen, direktør i Jyske Finans i Jyske Bank.

Jyske Bank låner med aftalen 1,5 mia. kr. i EIB og skal supplere med et tilsvarende beløb. Dermed udgør lånepuljen 3 mia. kr.

De penge skal lånes ud de kommende fem år, og de skal gå til små- og mellemstore virksomheder. Mindst 30 pct. skal gå til grønne virksomheder.

»Især på den grønne del er det en billigere finansiering, end vi ellers kunne få. Her kan pengene lånes ud til at finansiere el-busser, el-lastbiler, solceller og alt muligt andet, der er grønt,« siger Allan Mortensen.

EIB er glad for at indgå den type aftaler med banker, fordi det i sidste ende sikrer mere attraktive lånevilkår til mindre og mellemstore virksomheder specielt inden for det grønne område.

»Det er ikke bare Jyske Bank, der på den måde får billigere finansiering. Det gør SMV’erne også. De får billigere vilkår, end de normalt ville kunne opnå,« siger Rasmus Lauridsen, landechef for Danmark i EIB.

Mange banker er godt kapitaliseret og har derfor rigelig med udlånskapacitet til at dække kundernes behov. Derfor kan det være svært for EIB at komme ind på markedet for bankfinansiering.

Men landechefen peger på, at EIB tilbyder en fleksibel løsning, hvor bankerne selv bestemmer, hvornår de vil trække på finansieringen.

»Hvis en bank finansierer sig med et obligationslån, får den alle pengene på en gang. Hos os får den pengene løbende og betaler kun renter af det, den har lånt. Det giver fleksibilitet, og det er attraktivt,« siger Rasmus Lauridsen.

Det er ikke et mål for EIB at hjælpe bankerne. Målet er at hjælpe de små og mellemstore virksomheder. Men EIB har ikke selv direkte kontakt med dem og går derfor via banker.

»Vi har som tommelfingerregel, at vi ikke skal byde ind, hvis ikke vi kan byde ind med noget, der er bedre end det, de har i forvejen. Vi hjælper ikke SMV’erne, hvis ikke vi kan skaffe billigere finansiering til dem, end de ellers kunne få,« siger Rasmus Lauridsen.

Jyske Bank har hele kreditrisikoen på de lån, den yder til kunderne. Lånene formidles via Jyske Finans, som er en selvstændig virksomhed i Jyske Bank-koncernen med stor erfaring indenfor bilfinansiering og finansiering af materiel til erhvervslivet.

Det er ifølge Jyske Bank tredje gang, at den indgår en låneaftale med EIB.

Artiklens emner
Banksektoren