Fortsæt til indhold

Anders Dam får 13,7 millioner med ud af Jyske Bank

Når Anders Dam om få uger stopper i Jyske Bank, får han et tocifret millionbeløb med sig.

Anders Dam har været ordførende direktør i Jyske Bank siden 1997, men går nu på pension. Foto: Casper Dalhoff.
Finans

Selv om Jyske Bank ikke opererer med bonusmodeller, får den 67-årige topchef Anders Dam et tocifret millionbeløb med sig i forbindelse med, at han om få uger stopper i banken.

Den 31. oktober overlader han jobbet som ordførende direktør til Lars Mørch for at gå på pension.

Hans farvel til banken indbringer ham ca. 13,7 mio. kr. plus en pensionsordning.

Anders Dam har en opsigelsesperiode på seks måneder, hvor han modtager løn. Til gengæld skal han stå til rådighed for banken frem til 30. april næste år. Med en årsløn på 10,8 mio. kr. svarer det til 5,4 mio. kr.

Derudover får han ca. 8,3 mio. kr. i seniorgodtgørelse.

Banken oplyser, at alle i koncernen, der har været ansat før 2005, er omfattet af en ordning om seniorgodtgørelse i forbindelse med pensionering.

»I Anders Dams tilfælde udgør dette beløb ca. 8,3 mio. kr., som er skattepligtigt og udbetales i rater over 10 måneder.,« oplyser bankens presseafdeling til Finans.

Derudover får Anders Dam også et beløb fra en pensionsordning, men det er ikke offentligt kendt, hvor stort det er.

»Som en del af sin ansættelseskontrakt har Anders Dam frem til 2010 haft en pensionsopsparing gennem Jyske Banks Pensionstilskudsfond,« oplyser bankens presseafdeling.

Anders Dam begyndte i banken som cheføkonom den 1. oktober 1987 og blev underdirektør i 1989. I 1992 forlod han Jyske Bank for at blive direktør i Stibo Datagrafik, men i 1995 var han tilbage igen som medlem af koncerndirektionen og med henblik på at efterfølge Kaj Steenkjær som ordførende direktør i 1997.

Dermed er Anders Dam den længst siddende topchef og det længst siddende direktionsmedlem i den danske banksektor.

Alligevel må han kigge misundeligt på den nu tidligere topchef i Pension Danmark, Torben Möger Pedersen, som fratrådte som adm. direktør i selskabet 1. oktober. Han fik i alt 29 mio. kr. med sig på pension.

Artiklens emner
Banksektoren
Jyske Bank