Fortsæt til indhold

Ulrik Nødgaard udpeget til ny direktør i Nationalbanken

Finans Danmark-direktør, Ulrik Nødgaard, er valgt som ny nationalbankdirektør og medlem af Nationalbankens direktion.

Ulrik Nødgaard er valgt som ny direktør i Danmarks Nationalbank. Foto: Stine Bidstrup
Finans

Den 54-årige direktør for Finans Danmark, Ulrik Nødgaard, skal være ny direktør i Danmarks Nationalbank.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra Danmarks Nationalbank.

»Der ligger mange spændende opgaver forude, bl.a. omkring udviklingen af den centrale betalingsinfrastruktur og fastholdelsen af den finansielle stabilitet. Jeg ser frem til samarbejdet med de mange dygtige lederkolleger og medarbejdere i Nationalbanken,« siger Ulrik Nødgaard i pressemeddelelsen.

Finans har været kontakt med Ulrik Nødgaard, men han ønsker ikke at udtale sig yderligere om sit nye arbejde, før han tiltræder den 15. august 2024.

Ulrik Nødgaard blev ansat som direktør i Finans Danmark 2015, hvor han meget opsigtsvækkende blev hentet til fra bankernes vagthund Finanstilsynet, hvor han var direktør i perioden 2009-2015. Inden da havde en årrække en række fremtrædende stillinger i Økonomi- og Erhvervsministeriet.

»Nationalbankens repræsentantskab er glade for at kunne meddele, at vi har ansat Ulrik Nødgaard som ny nationalbankdirektør. Ulrik er en stor kapacitet, som kommer med et solidt makroøkonomisk fundament,« lyder det fra formanden for Nationalbankens repræsentantskab og bestyrelse, Christian Schultz.

Ulrik Nødgaard efterfølger Per Callesen, som 1. september 2024 tiltræder en projektstilling på Københavns Universitet som led i et forskningssamarbejde med Nationalbanken.

Nationalbankens nye direktion består således af nationalbankdirektørerne Ulrik Nødgaard og Signe Krogstrup foruden den kgl. udnævnte nationalbankdirektør Christian Kettel Thomsen.

Ulrik Nødgaard får ansvar for områderne Finansiel Stabilitet, Virksomhedsservice samt It og Digitalisering.

Artiklens emner
Finans Danmark
Nationalbanken