• For abonnenter
Finans

ATP og kapitalfonde fik serveret Nets som guld på et sølvfad

Baggrund: De tre ejere står til at vinde stort på børsnoteringen af Nets. Men i virkeligheden har de blot overtaget og gennemført den forretningsplan, som de gamle ejere allerede havde udarbejdet, men ikke havde råd til at gennemføre.

Artiklens øverste billede
Nets er på vej på børsen, og de relativt nye ejere kan se frem til en stor gevinst. Foto: Jens Dresling.

De nuværende ejere og den nuværende ledelse i Nets får ros for at have fået virksomheden i topform, efter de overtog ejerskabet fra bankerne i 2014.

Men i virkeligheden er ledelsen med adm. direktør Bo Nilsson i spidsen ”bare” gået videre ned ad den vej, som blev asfalteret af den tidligere ejerkreds.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.