Fortsæt til indhold

Handelskrig trykkede markedet og sendte industriaktier ned

Handelskrigen mellem Kina og USA gjorde igen investorerne nervøse torsdag, hvor nye tariffer fra begge lande trådte i kraft, og det lagde en dæmper på det amerikanske aktiemarked.

Aktier
/ritzau/FINANS

Det brede S&P 500-indeks sluttede 0,2 pct. nede Det smallere Dow Jones-indeks faldt 0,3 pct., mens teknologitunge Nasdaq i løbet af dagen vendte et plus til et minus på 0,1 pct.

Torsdag morgen trådte de varslede tariffer på en række kinesiske varer til en værdi af 16 mia. dollar i kraft, og kort tid efter svarede Kina igen med told på amerikanske varer af en tilsvarende værdi.

USA og Kina har nu smækket ekstratold på hinandens varer for i alt 100 mia. dollar, og selv om landene er i dialog om at løse handelstvisten, har det endnu ikke resulteret i konkrete løsninger på stridighederne.

Det var med til at tynge de handelsfølsomme selskaber i industrisektoren i USA torsdag, mens teknologiaktierne omvendt var med til at afbøde en del af faldet torsdag.

- De to problemstillinger, der rammer markedet i dag, er toldsatserne mod Kina og en mild reaktion på Trump-problemstillingen. For nu resulterer de i en mild hovedpine, men ikke en migræne, siger Jim Awad, der er direktør hos Hartland & Co. i New York, til nyhedsbureauet Reuters.

Han henviser til, at markedet også holder øje med udviklingen i de juridiske problemer, som to af USA's præsidents, Donald Trumps, tætte forbindelser slås med.

Trumps tidligere personlige advokat, Michael Cohen, erklærede sig tirsdag skyldig i en række punkter om økonomisk kriminalitet og forklarede under ed, at Donald Trump beordrede ham til at begå en forbrydelse.

Og den tidligere Trump-kampagnechef Paul Manafort blev fundet skyldig i skattesvindel, banksvindel og for ikke at have oplyst om udenlandske bankkonti.

Der var særligt fokus på den handelsfølsomme industrisektor i USA i kølvandet på den opblussede usikkerhed om handelskonflikten, og her var aktierne i industrikæmperne Caterpillar og Boeing med til at trække ned med fald på henholdsvis 2,1 pct. og 0,7 pct.

Torsdag var der også fokus på kinesiske Alibaba, der kom med regnskab for første kvartal af regnskabsåret 2018/19. Det viste markant omsætningsvækst men et lavere overskud end ventet.

Aktien endte 3,2 pct. lavere på børsen i New York, hvor selskabet også er noteret.

Williams-Sonoma, der blandt andet sælger køkkenudstyr og indretningsartikler, steg omvendt 16,4 pct. efter et regnskab med flot fremgang i salget og indtjeningen.

Tøjselskabet L Brands, der blandt andet står bag Victoria's Secret, faldt derimod 11,4 pct. oven på et skuffende kvartalsregnskab med en nedjustering.

Markedet så det meste af dagen frem mod starten på centralbankmødet i Jackson Hole i Wyoming torsdag aften.

Den lave inflation og lønvækst i økonomien - samt handelskrigens potentielle effekt på pengepolitikken - er blandt emnerne for centralbankfolkene, og den nye Fed-chef, Jerome Powell, holder en imødeset tale fredag.

Artiklens emner
S&P 500
Nasdaq Stock Market