Apple og Facebook førte an i store kursfald
Aktierne i USA indledte ugen med fald, da især navne som Facebook, Apple og Amazon blev hældt ud af investorernes porteføljer efter nye skuffende meldinger om salget af iPhones hos Apple.
Det brede S&P 500-indeks faldt med 1,7 pct., mens Dow Jones-indekset mistede 1,6 pct. Værst gik det for teknologitunge Nasdaq, som gik tilbage med hele 3,0 pct.
Nedturen mandag var drevet først og fremmest af minusser til investorernes kæledægger gennem aktieopsvinget de senere år, Faang-aktierne. Når stemningen er negativ sælger investorerne ud fra de aktier, man stadig har gevinster på.
Apple, verdens mest værdifulde selskab, trak for med et minus på 4,0 pct., mens Amazon, der er nummer tre målt på markedsværdi, mistede 5,1 pct. Også Facebook faldt 5,7 pct., mens Netflix gik tilbage med 5,5 pct., og Googles moderselskab, Alphabet, dalede med 3,9 pct.
Desuden mistede Microsoft, der i markedsværdi klemmer sig ind på andenpladsen, 3,4 pct., mens chipproducenten Nvidia var sidst i S&P 500 med et minus på 12,0 pct.
Det er især stemningen omkring Apple, som fik investorerne til at sælge ud af deres darlings.
Ifølge The Wall Street Journal skal æblekoncernen have reduceret sine ordrer på komponenter til dets tre nyeste iPhone-modeller på grund af svag efterspørgsel.
Avisen mener at vide, at det er anden gang inden for kort tid, at Apple skærer i produktionsplanerne, da man også i oktober bad underleverandørerne om en tredjedel færre komponenter til levering i perioden september til februar.
- Folk har har store forventninger til, at teknologiaktierne vil løfte markedet højere, og når det ikke sker, er det meget skuffende. Vi har brug for at se en optimistisk selskabsnyhed fra et af megaselskaberne inden for teknologi for at drive kurserne op, eller Federal reserve skal tage en pause i renteforhøjelserne, eller frygten for den globale vækst skal forsvinde. Det ser vi ikke, sagde Chris Zaccarelli, investeringschef hos Independent Advisor Alliance, til Bloomberg News.
Det særlige Fang-indeks i New York med verdens ti største teknologiselskaber mistede 4,2 pct.
Investorerne bekymrede sig også fortsat handelskrigen vor weekendens Apec-møde ikke signalerede forsoning mellem Kina og USA, og om den økonomiske udvikling, hvor man frygter en kinesisk vækstopbremsning, ligesom der heller ikke er udsigt til samme medvind for selskaberne i USA næste år.
- Kina er hovedårsagen til, at vi har reduceret risiko på kort sigt, forklarede Hani Redha, porteføljemanager hos Pinebridge Investments, til The Wall Street Journal.
På sektorfronten var der næsten kun rødt i S&P 500-indekset. Bedst klarede forsyning sig med et plus på 0,5 pct., mens eneste anden i plus var fast ejendom med 0,4 pct.
I bund var it-aktierne, som udgør 20 pct. af markedsværdien i indekset, og som samlet faldt med 3,8 pct.
Desuden faldt sektoren for cyklisk forbrug med 2,7 pct., trukket ned af Amazon. Kommunikationsservice, hvor de sociale medier og Netflix befinder sig, mistede samtidig 2,6 pct., mens industri tabte 1,6 pct., og sundhed mistede 1,3 pct.
Blandt selskaberne var der ikke mange plusser denne mandag. Blot 144 ud af 500 aktier endte i plus, og den største stigning var på kun 2,8 pct.
En af vinderne var 21st Century Fox med et plus på 1,7 pct., da Walt Disney har modtaget de kinesiske myndigheders godkendelse af købet af en række af Fox' aktiver for 71,3 mia. dollar.
Mandag var der uden for S&P 500 ligeledes negativ fokus på pumpeproducenten Colfax, som mistede 15,2 pct. Aktien drattede, fordi selskabet vil overtage DJO Global for 3,15 mia. dollar. DJO gør sig inden for produktion af medicinsk udstyr inden for ortopædi og andet kompliceret kirurgisk udstyr. Sælger er kapitalfonden Blackstone.
Investorerne tager ikke positivt imod tanken om at gå ind på et nyt forretningsområde, hvor konkurrencen ifølge Bloomberg News vurderes som hård.


