Akter i Asien: Investormismod blegner langsomt inden monetære møder
De asiatiske aktiemarkeder startede i rødt tirsdag, men investorerne har i stigende grad lagt mismodet fra sig op til ugens pengepolitiske møder i både USA og Europa.
Onsdag kommer Federal Reserve på omgangshøjde med udviklingen i corona-økonomien, og torsdag er det Den Europæiske Centralbanks tur til at fremsætte økonomisk og verbal støtte i kampen mod corona-effekten.
Nogle investorer håber, at det værste er overstået for verdens økonomi, da flere lande tillader virksomheder at åbne igen, men andre er mere forsigtige.
- Vi er mindre optimistiske og forventer en langsom bedring i verdensøkonomien. Risikoen for genindførsel af restriktioner udgør en risiko for markedsdeltagernes optimistiske syn på en hurtig genoptagelse af normal økonomisk aktivitet, pointerer økonomer fra Commonwealth Bank of Australia i et notat ifølge Reuters.
I Tokyo er investorerne tilbageholdende, om end markedet er kommet sig en del i formiddagens løb.
Nikkei 225-indekset viger 0,5 pct., og det bredere Topix-indeks dykker 0,2 pct.
De kinesiske aktieinvestorer er mere optimistiske. Shanghai Composite ligger med et plus på 0,1 pct., og CSI 300-indekset øger 0,8 pct.
Hongkongs Hang Seng-indeks handles ligeledes med en stigning på 0,8 pct.
På de øvrige fjernøstlige børser ligger Taiwans Taiex-indeks og Kospi-indekset i Seoul med stigninger på henholdsvis 0,2 pct. og 0,1 pct., mens Singapores Strait Times-indeks handles 0,3 pct. lavere.
Australiens ASX-indeks lukker samtidig et minus på 0,7 pct. efter sene kursfald.
De store amerikanske aktieindeksfutures ligger samtidig med fald på 0,3-0,4 pct.

