USA/åbning: Endnu en rekorddag i sigte efter højt humør hos kunderne
Det kan blive til rekord til S&P 500-indekset, hvis plusset på 0,2 pct. holder onsdagen igennem. Det kan også blive til endnu en rekord for Nasdaq, der stiger med 0,2 pct. i de første handler, og Dow Jones starter ligeledes onsdag med positive takter og et plus til indekset på 0,1 pct.
Tirsdag var det teknologiaktierne, der hev i markedet i USA, og gjorde dagen til en rekordernes dag. Efter en periode med flere tilløb endte det brede S&P 500-indeks endelig over sin seneste lukkerekord, da indekset steg med 0,2 pct. til 3389,77 indekspoint. Den hidtidige lukketop blev nået den 19. februar, og indekset er nu i plus med næsten 5 pct. siden nytår.
Nasdaq-indekset steg tirsdag med 0,7 pct. til sin 35. rekord i år, hvoraf de 19. af dem er nået efter nedturen i marts, i 11.210,84 indekspoint. Dow Jones-indekset havde det omvendt lidt sværere med et minus på 0,2 pct. til indeks 27.778,07.
TARGET RAMMER LANGT OVER DET VENTEDE
Regnskaberne fra den amerikanske detailsektor har de seneste dage vist langt bedre tendenser end ventet, og regnskabet fra supermarkedskæden Target er ingen undtagelse.
Det sammenlignelige salg steg med 24,3 pct. i andet kvartal, hvor analytikerne ventede 8,6 pct.
Koncernchef Brian Cornell pointerer da også, at den sammenlignelige salgsvækst er den stærkeste nogensinde.
Det samlede salg er steget med 25 pct. til 22,98 mia. dollar. Her ventede analytikerne ifølge Bloomberg News 19,82 mia. dollar.
Den justerede indtjening per aktie er øget til 3,38 dollar fra 1,82 dollar, hvilket er mere end det dobbelte af analytikerkonsensus på 1,58 dollar.
Det digitale salg er steget med 195 pct. i kvartalet, og selskabet havde 10 mio. nye digitale gæster i første halvår.
Target stiger 7,1 pct. i den indledende handel.
LOWE'S SALG STIGER
Også byggemarkedsgiganten Lowe's, der blandt andet sælger maling, byggematerialer og udstyr til køkkener og badeværelser, fortsætter de positive takter med et bedre end ventet regnskab for det forskudte andet kvartal.
Byggemarkedskoncernens sammenlignelige salg er steget med 34,2 pct. i kvartalet, hvor analytikerne ventede 16,3 pct.
Det samlede salg er steget med 30 pct. til 27,3 mia. dollar. Her ventede analytikerne ifølge Bloomberg News 24,15 mia. dollar.
Bruttomarginalen er løftet til 34,1 pct. fra 32,1 pct. sammenlignet med analytikerprognosen på 32,7 pct.
Den justerede indtjening per aktie er øget til 3,75 dollar fra 2,15 dollar, hvilket også er betydeligt over analytikerkonsensus på 2,90 dollar.
Koncernchef Marvin R. Ellison fremhæver det meget stærke regnskab med sammenlignelig salgsvækst på mere end 20 pct. i alle divisioner.
- Salget var drevet af forbrugerfokus på hjemmet, kernereparationer og vedligeholdelsesaktiviteter, siger koncernchefen.
Aktierne i Lowe's stiger 1,3 pct. fra handelsstart.
WALMART I NYT FALD
Tirsdag leverede både supermarkedsgiganten Walmart, byggemarkedskæden Home Depot og varehuskæden Kohl's regnskaber.
Tallene fra Walmart var hele vejen igennem bedre end ventet, men meldinger om salgspres de kommende måneder, fordi mange amerikanere allerede har brændt deres stimuluschecks af, tvang aktien i minus med 0,7 pct. Aktien falder 0,5 pct.
Home Depot bakkede også 1,1 pct. efter sine tal. Byggemarkedskæden meldte om en salgsvækst på 23 pct. til 38,05 mia. dollar i andet kvartal. Det var over 3,5 mia. dollar mere end ventet ifølge Bloomberg News. Men Home Depot var ramt af samme syge som Walmart.
Home Depot står dog til en lille revanche onsdag, hvor aktien stiger 0,7 pct.
Kohl's fik til gengæld gedigne tæsk. Varehuskædens tal for kvartalet var bedre end ventet, men de illustrerede også forskellen på de forskellige aktører i detail. For Kohl's kunne ikke fremvise en vækst i salget, men derimod et drop på 23 pct. Aktien faldt med 14,7 pct., og faldet fortsætter tilsyneladende onsdag, da aktien ligger til et minus på 2,2 pct. i de første handler.
MILLIARDOPKØB STÅR TIL BELØNNING
Johnson & Johnson er blevet enige med Momenta Pharmaceuticals, der udvikler antistoffer mod sjældne og autoimmune sygdomme, om at købe virksomheden for 6,5 mia. dollar kontant, skriver Bloomberg News.
Det bliver til en pris per aktie på 52,50 dollar per aktie, hvilket er en præmie på 70,4 pct. i forhold til Momentas lukkekurs tirsdag.
Momenta-aktien stiger 69 pct., mens Johnson & Johnson-aktien stiger med moderate 0,2 pct.


