Fortsæt til indhold

Europa/middag: Trumps positive coronatest skaber usikkerhed og fald

Aktier
/ritzau/FINANS

De europæiske aktier er klædt i rødt fredag, hvor humøret på markederne generelt er presset af nyheden om, at USA's præsident, Donald Trump, er blevet smittet med covid-19.

- USA's præsident har fået en sygdom, der slår mennesker ihjel. Folk nedbringer risici på den baggrund, siger Chris Weston, der er analysechef hos Pepperstone i Melbourne, til nyhedsbureauet Reuters.

FTSE 100-indekset i London falder med 0,7 pct., CAC 40 i Paris bakker 0,8 pct., og det tyske DAX-indeks sætter sig 0,9 pct.

Samtidig falder det brede paneuropæiske Stoxx 600-indeks 0,5 pct.

Den største taber i det brede indeks er den britiske guldproducent Centamin, der har sænket sin produktionsprognose på grund af vanskeligheder ved Sukari-minen i Egypten.

Ifølge finanshuset Morgan Stanley vil det ramme ikke alene fjerde kvartal, men også næste år.

Aktien falder med 19,3 pct. til 162,35 pence på børsen i London.

Også Rolls-Royce er i bakgear, efter at selskabet, der producerer blandt andet flymotorer, torsdag annoncerede detaljerne i en refinansieringsplan.

Fredag har tyske Mainfirst sænket sin anbefaling af aktien til "hold" fra "køb".

Rolls-Royce har meddelt, at selskabet satser på at rejse 5 mia. pund - svarende til cirka 41 mia. kr. - i frisk kapital gennem salg af aktier, obligationer og nye lån.

Torsdag faldt aktien med 10,2 pct., og fredag fortsætter derouten med et dyk på 9,7 pct. til 105,50 pence.