Fortsæt til indhold

Markedsrapport: Kursklø til æbler, enzymer og burritos - men gevinst til våbenproducent

Novozymes og Chipotle Mexican Grill fik stryg onsdag.

Aktier

Størstedelen af de danske og europæiske aktionærer blev en smule fattigere onsdag.

Herhjemme gik det helt galt for Novozymes, der igen-igen nedjusterede, hvilket aktiemarkedet straffede med en snitter på minus 11,2 pct.

Regnskabet for tredje kvartal gjorde det danske enzymselskab til bundproppen i Euro Stoxx 600, et indeks over - deraf navnet - 600 store virksomheder i Europa.

Det brede europæiske indeks faldt 0,4 pct., mens det hjemlige eliteindeks C20 Cap faldt 1 pct.

Her var der dog også plads til en positiv overraskelse, da Chr. Hansen gjorde, hvad Novozymes ikke formåede; levede op til investorernes forventning og lidt mere til.

Chr. Hansen havde held med at hæve priserne på nogle af dets vækstmarkeder, og det er en væsentlig forklaring på, at selskabet lykkedes med at øge salget 9 pct. i regnskabsåret 2015/2016. Chr. Hansen endte dagen i et plus på 5,3 pct.

På den anden side af Atlanten var det også en blandet fornøjelse.

S&P 500-indekset og teknologiindekset Nasdaq faldt henholdsvis 0,2 pct. og 0,6 pct., mens industriindekset Dow Jones sluttede med et plus på 0,2 pct.

Nasdaq-nedturen skyldes b.la. Apples regnskab for tredje kvartal, der ikke kunne leve op til forventningerne. Aktien faldt 2,6 pct.

Derudover var der kursklø til Chipotle Mexican Grill, der i snart et års tid har kæmpet med en fødevareskandale, som har fået kunder og investorer til at flygte.

Den tidligere så populære fastfoodkæde har fået halveret sin værdi i løbet af ca. 12 måneder, og onsdag gjorde det specielt ondt med et fald på 9 pct., efter at regnskabet for tredje kvartal afslørede, at trafikken i firmaets spisesteder faldt mere end 20 pct. sammenlignet med sidste år.

Bedre gik det for Boeing, der hævede udsigten til årets indtjening og slog forventningerne i samme ombæring; det fik investorerne til at løfte våben- og flyproducentens markedsværdi knap 5 pct.

Artiklens emner
Boeing
Apple