Råvarer: Oliepriserne stiger som stridigheder måske snart når til ende
Future-priserne på råolie er steget, efter den amerikanske præsident, Donald Trump, har meddelt, at han forventer, at Saudi-Arabien og Rusland vil lande en aftale og afslutte deres stridigheder indenfor de næste par dage.
Det skriver Reuters.
En tønde af den europæiske referenceolie, Brent, koster torsdag morgen 26,12 dollar mod 25,16 dollar onsdag eftermiddag. Den amerikanske WTI-olie handles samtidig i 21,31 dollar mod 20,39 dollar onsdag eftermiddag.
Torsdag morgen koster en troy ounce guld 1585,83 dollar mod 1587,22 onsdag eftermiddag.
Trump sagde på et pressemøde, at olieindustrien var blevet "hærget" af oliepriser, der dykkede ned til det laveste niveau i 18 år. Det er følgerne af konflikten mellem Saudi-Arabien og Rusland og en faldende efterspørgsel på brændstof under coronapandemien, skriver Reuters.
Begge lande lider under konflikten, mener Trump, og derfor vil parterne nå til enighed, siger han.
Analytikere forventer, at udviklingen i oliepriserne kommer til at fortsætte i de kommende uger, da raffinaderierne vil tage mindre råolie ind i takt med, at brændstofforbruget styrtdykker.
Benzinefterspørgslen har taget sit største ugentlige fald nogensinde, viser oplysninger fra det internationale energiagentur, EIA, ifølge Reuters.
Analyseselskabet Rystad Energy anslår, at den globale efterspørgsel på råolie i april vil falde med knap 23 pct. år til år til 77,6 mio. tønder om dagen.
På markedet for industrimetaller koster et ton kobber torsdag morgen 4820 dollar mod 4809 dollar onsdag eftermiddag.
/ritzau/FINANS